Fargo (1996)

Fargo (1996)

Fargo

USA 1996, Fargo, režie: Joel Coen, scénář: Ethan a Joel Coen, střih: Ethan a Joel Coen, kamera: Roger Deakins, hudba: Carter Burwell, hrají: Frances McDormand, Steve Buscemi, Peter Stormare, William H. Macy a další…

formát: 1.85:1, 35 mm, barevný, délka: 98 minut

MFF v Cannes cena za režii, Oskar – herečka (Frances McDormand), scénář, nominace na Oskara nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli (William H. Macy), kamera, střih

Film:

1987, Minessota – Jerry Lundegaard (William H. Macy) potřebuje peníze a tak se rozhodne, že nechá unést manželku, aby získal výkupné od svého nenáviděného tchána. Najme si ovšem nevhodné únosce (Steve Buscemi, Peter Stormare), kteří za sebou po únosu nechají krvavé stopy, jež začne sledovat těhotná šerifka Marge Gundersonová (Frances McDormand).

Jeden z nejlepších a nejznámějších opusů bratrů Coenů zaujme opět velice dobře vystavěným příběhem založeným na skutečné události. Ale ona to není úplně pravda. Fargo je spíš adaptace tzv. městské legendy a i když čerpá z několika skutečných kriminálních případů z 60. let, je z velké míry autorskou fikcí. Coeni se pak přiznali, že známé ,,na motivy skutečné události“ použili záměrně, protože je dokázáno, že filmy na základě skutečných příběhů vydělávají více peněz.

Fargo (1996)

Film se natáčel v Minessotě a klíčové bylo využití zimního počasí, podezírám Coeny z toho, že chtěli hlavně využít co nejvíce krvavě rudé na sněhu, ale vzhledem k tomu, že v době natáčení byla druhá nejteplejší zima za posledních 100 let natáčelo se hlavně v Severní Dakotě a Kanadě.

Jak potvrdili sami herci veškeré své chování a repliky ve scénáři pečlivě dodržovali. Coeni jsou tím ostatně pověstní, protože jakmile si někdo dovolí změnit byť jen jedinou větu nebo trochu zaimprovizovat, zastavují natáčení a začnou se svým obligátním pruděním. Coenové ve Fargu přiznávají svůj dlouholetý obdiv ke Kubrickovi, kdy používají shodné motivy z filmů Full Metal Jacket a Mechanický pomeranč. Film je opět plný drsných hlášek – ,,Myslím, že v té drtičce na dřevo to byl tvůj parťák, ne?“ a černého humoru, který mají Coenové tak rádi a který je jejich jednoznačným trademarkem.

Fargo (1996)

Film je tak originálním mixem, který si bere to nejlepší z žánru film noir, thrilleru, detektivky a zároveň díky svým zdánlivě banálním dlouhým dialogům zůstává v bezpečných vodách nezávislé produkce. Coeni opět míchají promyšlené bizarní figurky a postavičky, které však dávají do přímého kontrastu s pro ně nepříliš typickými zcela obyčejnými dobrými lidmi. Zároveň však dodržují svou zálibu ve vymýšlení neuvěřitelných situací, kdy se drží starého známého hesla, že pokud se má něco podělat, tak se to zaručeně podělá a to jako obvykle obyčejnou lidskou hloupostí.

Na filmu spolupracovali osvědčení tvůrci většiny filmů bří Coenů – kameru měl Roger Deakins, hudbu složil Carter Burwell a herecké obsazení je sázkou na jistotu. Prakticky všechny postavy v tomto filmu se v průběhu let staly kultovními.

Film s rozpočtem 7 milionů dolarů vydělal celosvětově jenom v kinech 60,7 milionů dolarů a v anketách se pravidelně umisťuje mezi nejzásadnějšími díly kinematografie.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist