Mrtvý muž (1995)

Mrtvý muž (1995)

Mrtvý muž

USA/Německo/Japonsko 1995, Dead Man, režie a scénář: Jim Jarmusch, kamera: Robby Müller, hudba: Neil Young, střih: Jay Rabinowitz, hrají: Johnny Depp, Gary Farmer, Lance Henricksen, Michael Wincott, Mili Avitall, Iggy Pop, Robert Mitchum, John Hurt a další…

formát: 1:85:1, 35 mm, černobílý, délka: 121 min | Austrálie:115 min | Argentina:120 min

Nominace na Zlatou palmu v Cannes, nominace na Independent Spirit Award – nejlepší film, kamera, scénář, herec ve vedlejší roli (Gary Farmer), Evropská filmová cena za nejlepší mezinárodní film

Film:

Mrtvý muž vypráví příběh o Williamu Blakeovi (Johnny Depp), který místo, aby dostal vytoužený post účetního u prosperující společnosti putuje po Divokém západě s indiánem jménem Nikdo (Gary Farmer), v patách s bandou drsných zabijáků. To, že se jedná o putování filozofické a nikoliv dobrodružné, i když dramatické, je nabíledni.

Film je působivou esejí, která je zalidněná velkým množstvím, značně bizarních, postav, jak je pro Jarmuschovy filmy typické. Některé výjevy jsou natolik fascinující a některé pasáže tak skvěle vymyšlené, že už od premiéry má film pověst výjimečného snímku. Jarmusch se nevysmívá starým pořádkům, spíše naopak, o tom svědčí i obsazení herecké legendy Roberta Mitchuma (Lovcova noc), pro kterého byla tato role jeho úplně poslední.

Mrtvý muž (1995)

Na druhou stranu Mrtvý muž není ani tak filmem z divokého západu, jako spíš z paralelní reality této epochy. Celý snímek je jedna velká metafora a pokud máte náladu u filmu přemýšlet Mrtvý muž se vám bohatě odmění. Korunu tomu všemu nasadí závěrečný obraz, který je stejně tak silný, jako vlastně úplně nepatřičný.

Diskusi u filmu rozehrála také otázka zobrazovaného násilí. Snímek má záběry, které jsou skutečně brutální, ale korespondují s příběhem. Postava úchylného zabijáka Lance Henricksena, byla dokonce někdy viděna spíše než chladnokrevná jako bezkrevná. Na druhou stranu film obsahuje i řadu povedených komických momentů.

Mrtvý muž (1995)

Mrtvý muž má svůj specifický rytmus, je neuvěřitelně propracovaný a oplývá skvělou hudbou. Snímek také přesně zapadá do Jarmuschova vesmíru. Gary Farmer svou roli zopakuje v dalším Jarmuschově filmu Ghost Dog: Cesta samuraje, který je naprosto jasně ze současnosti.

Film vznikl v mezinárodní koprodukci s odhadovaným rozpočtem 9 milionů dolarů a stal se velkým hitem, který dodnes patří na plátna kin.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist