Před úsvitem (1995)

Před úsvitem (1995)

Před úsvitem

USA/Rakousko/Švýcarsko 1995, Before Sunrise, režie: Richard Linklater, scénář: Richard Linklater, Kim Krizan, kamera: Lee Daniel, střih: Sandra Adair, hudba: Fred Firth, hrají: Ethan Hawke, Julien Delpy, Andrea Eckert

Stříbrný medvěd za nejlepší režii na MFF v Berlíně, nominace na Zlatého medvěda na MFF v Berlíně za nejlepší film

formát: 1.85:1, barevný, 35 mm, délka: 105 minut

Film:

Dva mladí lidé americký student Jesse (Ethan Hawke) a francouzská studentka Celine (Julie Delpy) se setkají o prázdninách společně ve vlaku směrem přes Vídeň. Jesse je od prvního momentu z roztomilé intelektuální Francouzky nadšený. Pověstná jiskra přeskočila doslova okamžitě. Vlak přijíždí do Vídně a Jesse požádá troufale Celine, zda by s ním nechtěla ve Vídni strávit den s tím, že v případě, že se z něj vyklube úchyl může okamžitě sednout na vlak a jet domů. Jsou prázdniny, není do čeho píchnout a románek může začít. Oba tak prožijí několik hodin, aby se ráno zase rozešli. Možná navždy.

Přišijte mi kozy, jsem baba, řekl Robert De Niro v mé oblíbené komedii Přeber si to a rozbrečel se. Mě se stalo to samé u Před úsvitem. Tento malý velký film je nádhernou ukázkou chytrého scénáře, brilantní režie Richarda Linklatera, kterého po tomto filmu kritika okamžitě překřtila na regulérního nástupce Erica Rohmera a důkazem toho, že když se chce dají se i s málem dokázat velké věci.

Před úsvitem (1995)

Vídeň jako intelektuální a kulturní centrum učarovala v historii již spoustě umělců a ve filmu Před úsvitem hraje bezesporu jednu z hlavních rolí. Linklater dokonce cituje záběry ve scéně s tramvají ze slavného filmu Třetí muž, který se odehrává v rakouské metropoli. O ty lidské se postaralo zářivé duo Ethan Hawke a Julie Delpy, kteří jsou ve filmu doslova úžasní. Jejich plynulý dialog tvořící v podstatě celý film je plný úvah o životě, partnerství, lásce a starostí, které se řeší v mládí. Tím tak film může odstartovat celou sérii podobných filmových úvah a jak se zdá bude to i cílem celého projektu, který aspiruje na mimořádně zásadní kinematografickou civilní sérii.

Přes úsvitem bylo natočeno v koprodukci USA, Rakouska a Švýcarska a vzhledem k nákladům se stalo komerčním hitem. Film se dočkal pokračování s názvem Před soumrakem (Before Sunset) z roku 2004, které je rovněž velmi vydařené a budeme se mu věnovat ve čtvrtek.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist