Průvodce nezávislým filmem v prvním desetiletí nového milénia

Průvodce nezávislým filmem v prvním desetiletí nového milénia

Jeden z nejzásadnějších nezávislých filmů prvního desetiletí natočil režisér Terry Zwigoff (pozdější černá komedie Santa je úchyl). Jmenoval se Přízračný svět (2001) a byl Americkou filmovou kritikou vyhodnocen jako čtvrtý nejlepší film roku hned po Mullholand Drive, Stvořeni pro lásku a Takové zvláštní rodince.

Enid (Thora Birch) a Rebecca (Scarlet Johansson) úspěšně odmaturovali a během prázdnin je čeká příprava na běžný život. Jenže ono to není tak snadné. Rebecca, která je více pragmatická začne pracovat a sežene byt. Enid je pořád na vážkách, hledá sebe, lásku, porozumění a vlastní styl.

Přízračný svět je film o dospívajících, ale je určen každému, kdo je ochoten naslouchat vyprávění o lehce ujetém a stále hledajícím individuu ve kterém se většina z nás bezpečně pozná. A i přes její ztřeštěnost a zdánlivou ulítlost, v podobě jejího na první pohled divného ne příliš hezkého a o dost staršího přítele ve vynikajícím podání Stevea Buscemiho, jí prostě budete mít rádi. Film byl nominován na Oskara za nejlepší scénář.

Průvodce nezávislým filmem v prvním desetiletí nového milénia

Opravdu nezávislým filmem a zároveň živou vodou se ukázal kontroverzní, ale jinak vlastně velmi milý film Sekretářka (2002) Stevena Shainberga. Lee Hollowayová (Maggie Gylenhaal) je právě propuštěna z psychiatrie, kam byla umístěna pro sebepoškozování. Chtěla by se uplatnit v životě a tak si najde práci sekretářky u poměrně zvláštního právníka Greye (James Spader). Její oddaný přítel Peter (Jeremy Davies) by s ní rád trávil čas a myslí si na ní jako na dokonce životní partnerku. Edward Grey je poněkud netradiční, ale za to bystrý a rychle si domyslí, že s Lee není úplně všechno v pořádku. Odhalí její sklony k sebepoškozování a zakáže jí to.

To se stane impulsem k tomu, aby v něm Lee začala cítit dominantní osobu a když jí nabídne přátelství je opravdu šťastná. Lee není úplně šikovná v práci a tak dělá řadu chyb. Její překlepy na stroji se Edward rozhodne vyřešit výpraskem. Jejich sadomasochistické hrátky na pracovišti Edward utne a Lee propustí, protože začne o sobě a svém zdravém rozumu pochybovat. Lee to chce zkusit s nějakým sadistou a tak je hledá na inzerát. Nakonec svolí Peterovu naléhání a chystá se svatba. Jenže Lee ví, koho miluje a tak ze svatby uteče za svým vyvoleným Edwardem, který je z toho upřímně v šoku.

Velice netradiční milostný příběh, který srší originalitou a neotřelým způsobem vyprávění byl po právu oceněn na festivalu nezávislých filmů v Sundance. Film má klidnější tempo a hudbu složil bard filmové hudby Angelo Badalamenti. Zvláštní uznání pak patří ústřední dvojici ztvárněné neuvěřitelným Jamesem Spaderem, který dokazuje, že umí zahrát opravdu cokoliv a Maggie Gyllenhall, které Sekretářka odstartovala slušnou kariéru nejen u nezávislých produkcí.

Průvodce nezávislým filmem v prvním desetiletí nového milénia

Dalším nezávislým hitem ze Sundance festivalu byl také snímek Roger Dodger (2002), který natočil režisér Dylan Kidd. Roger Swanson (Campbell Scott) si o sobě myslí spoustu věcí a jeho okolí ho v tom do určité míry podporuje. Roger se například domnívá, že je svůdník, když spí se svou atraktivní šéfovou. Změna přichází v osobě šestnáctiletého synovce Nicka (Jesse Eisenberg), kterého se rozhodne Roger zasvětit. Jenže brzy je jasné, že Roger je ten poslední kdo by mohl někomu dávat rady.

Roger Dodger je zářným příkladem nezávislého filmu z východního pobřeží USA a důkaz, že tamější tvůrci ještě pořád nepřišli o schopnosti napsat inteligentní příběh ze života s povedenými dialogy a solidními divadelními herci. V hlavních úlohách se objeví Jennifer Beals, Isabella Rosellini nebo tehdy mladý Jesse Eisenberg.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist