Tetro (2009)

Tetro (2009)

Tetro

USA/Itálie/Španělsko/Argentina 2009, režie: Francis Ford Coppola, hudba: Osvaldo Golijov, střih: Walter Murch, kamera: Mihai Milaimare jr., hrají: Vincent Gallo, Alden Ehrenreich, Marcel Verdú, Silvia Pérez, Klaus Maria Brandauer

formát: 2.35:1 (černobílé scény), 1.85:1 (barevné scény), HD Digital, délka: 127 minut

Film:

Uprostřed noci zastaví kdesi v Buenos Aires autobus. Vystoupí z něj Bennie (Alden Ehrenreich), sympatický mladík ve vojenské uniformě. Jde navštívit svého bratra Tetra, kterého roky neviděl a který by mu mohl zaplnit bílá místa ve znalostech jeho rodiny. V Tetrově bytě se potká s jeho sympatickou živelnou přítelkyní Mirandou (Marcel Verdú). Tetro bratra nechce vidět.

Miranda Benniemu ustele a nechá ho u nich přespat. Druhého dne se oba bratři potkají. Konflikty mezi nimi Miranda úspěšně katalyzuje, ale je jasné, že Tetro něco skrývá. Zpočátku se to dá omluvit jeho tvůrčím géniem, ale stíny minulosti, které Bennie vyvolává spějí k velkolepému praní špinavého prádla.

Tetro (2009)

Je to rok, co jsem poslouchal na americkém veřejnoprávním rozhlase rozhovor s Francisem Fordem Coppolou o jeho novém filmu Tetro. Posluchači mohli Coppolovi klást různé otázky, jejichž odpovědi prozradí mnohé o jeho krásném filmu.

Coppola si užívá svou roli generačně respektovaného mistra filmové režie. K Tetru si také po mnoha letech napsal scénář a financoval ho ze svých peněz. A to i za cenu, že si film distribuoval po USA ve své režii.

Rozpočet 15 milionů dolarů pak pokryl prodej mezinárodních TV práv na festivalu v Cannes, kde byl Tetro k mání i v soutěži.

Tetro (2009)

Coppola se rozhodl film natočit černobíle a to doslova postaru. Ne, tedy pouhou monochromní redukcí barevného materiálu (jako třeba Clooney film Doubrou noc a hodně štěstí), ale skutečně za užití klasického svícení ala éra klasického Hollywoodu. Film však obsahuje i barevné scény a záběry evidentně dodělávané pomocí počítače.

Pro hlavní roli Copppola potřeboval někoho levného a přitom talentovaného. Volba padla na Vincenta Gallo, enfant terrible amerického filmu, především tvůrce výborného nezávislého filmu Buffalo 66 a pošuka první kategorie. Gallo například na svém osobním webu prodává svoje sperma za milion dolarů. Nic naplat, ve své roli je maximálně přesvědčivý a i když Tetro nepatří mezi klasické hrdiny, dovede své postavě dodat rozměr sympatií, které ho bezpečně převedou přes lávku diváckých emocí na tu správnou stranu. Přesto si nemohu pomoci, ale pro mě by byl první volbou Joaquin Phoenix.

Tetro (2009)

Tetrovým protipólem je fantastický Klaus Maria Brandauer a evropské barvy hájí ještě almodóvarovská Carmen Maura. Právě její obsazení doslova uzavírá kruh. Tetro má s tvorbou Pedra Almodóvara řadu styčných bodů a při sledování filmu jsem si vzpomněl i na Snílky Bernarda Bertolucciho.

Tetro je po technické stránce dokonalý film a ohledně Coppolova autorství je vidět, že Tetro je hýčkané dítě. Pro majitele průkazek filmového klubu je to ideální film, stejně tak pro cinefily.

Sám Coppola je z filmu právem nadšený. Je to k nevíře, ale Tetro je jediný film tohoto obrovského tvůrce, který byl v době svého uvedení jednoznačně přijat. Nenechte si ho ujít.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist