Carrie (1976)

Brian De Palma - filmografie

 

Carrie, USA 1976, režie: Brian De Palma, scénář: Lawrence D. Cohen podle stejnojmenné literární předlohy Stephena Kinga, kamera: Mario Tosi, střih: Paul Hirsch, hudba: Pino Donaggio, hrají: Sissy Spacek, Piper Laurie, Amy Irving, William Katt, Betty Buckley, Nancy Allen, John Travolta

Délka: 98 minut, formát: 1.85:1, 35 mm, barevný

nominace na Oskara za herecký výkon v hlavní roli – Sissy Spacek a vedlejší roli – Piper Laurie

Film:

Carrie (Sissy Spacek) žije se svou matkou (Piper Laurie), náboženskou fanatičkou a dalo by se říci, že je držena pěkně zkrátka. Proto je pro ní pořádný šok, když těsně před maturitním plesem dostane v dívčí sprše poprvé menstruaci. Carrie je vyděšená a pouhou myšlenkou rozstřelí žárovku. Zjistí, že ovládá psychokinetické schopnosti a navíc se začíná probouzet její tělo z dívky na ženu, což její matka nevidí ráda, a tak jí zavře do temné kobky v domě, aby činila pokání. Blíží se maturitní ples a Carrie je požádána hezkým spolužákem o doprovod.

Carrie i přes výslovný zákaz matky odchází na ples po názorné prezentaci svých schopností, kdy matka vytuší, že dcera je posedlá ďáblem. Na maturitním plese je obdivována jako exot třídy. Legendární maturák a krvavá lázeň může začít.

Hororová románová prvotina Stephena Kinga vyvolala reakci v podobě filmové adaptace, který se hned po svém uvedení zařadil mezi nejen nejlepší Kingovy filmové adaptace, ale i mezi pomyslné rodinné stříbro horrorového žánru. Film má napínavou atmosféru a americká herečka s českými kořeny Sissy Spacek, zde ztvárňuje poníženou dívku naprosto dokonale. Film je tak důvtipnou sociální satirou, mystery snímkem, melodramatem a teenagerským slasherem dohromady.

Brian De Palma - filmografie

Nejnapínavější scény jsou tvořeny dekadentním finále s matkou, úvodní nezapomenutelnou scénou s menstruací v dívčí sprše, která byla v nedávné anketě o nejhrůznější scénu na druhém místě hned za scénou ze sprchy z Psycha a pochopitelně s korunováním královny plesu a následné apokalypsy. Bez skvělých hereckých výkonů dvojice hlavních představitelek psychotické matky a dcery v brilantním podání Sissy Spacek a Piper Laurie by však film nebyl zdaleka tak nadčasový. Jenže historie nezná kdyby a je velmi dobře, že casting dopadl tak fantasticky.

Carrie je prvním skutečně průlomovým filmem v kariéře Briana De Palmy. De Palma skvěle pracuje s napětím a do filmu protlačil i tolik potřebný humor. Je pochopitelné, že snímek je poplatný době svého vzniku, ale máte-li rádi retro a chcete se podívat na jednu z prvních rolích Johna Travolty, který je zde skutečně ještě hodně nevyzrálý, bude se Vám film líbit. Závěrečná scéna, která dnes zavání nepříjemně zatuchlým klišé byla ve své době děsivě invenční. Film se stal obrovským komerčním hitem.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist