Formalista Brian De Palma

Brian De Palma

Brian De Palma

Každé umělecké dílo se skládá ze dvou částí – obsahu a formy. Podle těchto kritérií se dá posuzovat kvalita. Ti nejlepší režiséři zvládají obojí a pak jsou tu tací, kteří jsou věčnými experimentátory. Jedním z nich je i Brian De Palma – režisér, který se rozhodl zasvětit svůj život práci s formou.

Brian De Palma se narodil 11. 9. 1940 v Newarku ve státě New Jersey, takže všechno nejlepší k 70tým narozeninám! Je paradoxní, že zrovna jeho narozeniny dostaly v průběhu jeho života zcela nový význam a ještě paradoxnější je, že řada publicistů v tom hledá nějaký vyšší smysl. Jméno De Palma, které zavání Evropou je původem z Itálie a tatínek malého Briana byl úspěšný chirurg. Že by proto taková záliba v ostrých nástrojích?

Brian De Palma

Vystudoval dějiny výtvarného umění na Kolumbijské univerzitě a film na Sarah Lawrence College. Film byl velkým Brianovým koníčkem a už od puberty točil krátkometrážní černobílé snímky. Vzhledem k jeho působení na východním pobřeží USA a aktivnímu přístupu k životu se již kolem 30 zapletl s šílenci z hereckých studií. A jako by toho nebylo málo, ve svém autorském celovečerním debutu z roku 1970 Hi, Mom (V Čechách film běžel v TV pod názvem Ahoj, mami!) mu hrál hlavní roli 27letý Italoameričan Robert De Niro. Film bez nějakého zásadního děje o veteránovi z Vietnamu obsahuje solidní herecké výkony a řadu překvapivě vizuálně propracovaných scén. Jako celek pohromadě příliš nedrží, ale jako příslib budoucnosti celkem solidní. A přesně to si řekli i v Hollywoodu.

Druhým filmem, kterým byla komedie Get to Know Your Rabbit se v řadě pramenů s režisérovým jménem nesetkáte. Odpověď je nabíledni. Mistr byl totiž v průběhu natáčení odejit a s odstupem času pro nás jedině dobře. Sám totiž přiznává, že humorem příliš neoplývá a proto buďme rádi, že své působiště si našel v úplně jiném žánrovém poli.

Brian De Palma - filmografie

Prvním opravdovým úspěchem se tak stává mysteriózní psychothriller Sestry z roku 1973, kterým mladý tvůrce přiznává svou příchylnost k Alfredu Hitchcockovi. Krásná mladá modelka Danielle Bretonová potká na Manhattanu atraktivního mladého reklamního reportéra. Ten ji doprovodí do jejího bytu na Staten Island. Následující den je její sousedka Grace Collierová – místní reportérka – svědkem krvavého násilí v Daniellině bytě. Není však nikdo, kdo by jí věřil. A tak se s pomocí soukromého detektiva snaží Grace přijít na kloub této záhadě. Snímek se bez problémů zaplatil a reakce diváků a kritiky byly vesměs pozitivní.

O rok později se do kin dostává jeho další film, který se probojuje až do Oskarového klání. Je jím horrorový muzikál Phantom of The Paradise. Snímek je rockovou variací na Fantoma opery.

Brian De Palma - filmografie

Jelikož se Brian De Palma stýkal s okruhem kolem Martina Scorseseho (pochopitelně, ve skutečnosti to bylo naopak) stal se scenáristou jeho dalšího filmu Paul Schrader (Taxikář). Ten totiž napsal DePalmovi na míru film Posedlost (Obsession), kde režisér objevil jednoho ze svých kmenových herců Johna Lithgowa.

Film je o obchodníkovi Courtovi (Cliff Robertson) z New Jersey, který částečně i svoji vinou ztratí ženu a dceru. Po letech ve slunné Florencii potkává dívku, která má dozajista něco společného s jeho manželkou (Genevieve Bujold), kterou viděl na vlastní oči tragicky zemřít. Do jaké míry společného, to hodlá teprve zjistit. Zcela zřetelná variace na Hitchcocka je více než zřejmá a zcela záměrná. Autorem hudby byl ostatně i Bernard Herrman, kterého všichni režiséři bezmezně obdivovali a složil hudbu, jak pro Posedlost, tak pro Taxikáře. Za Posedlost byl navíc mistr hudby nominován na Oskara. Film byl mnohými považován za nejlepší horrorový snímek roku, přestože je pochopitelně spíše mysteriózním thrillerem.

Pages: 1 2 3 4 5 6

1 komentář

Přidat komentář

TOPlist