Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008)

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008)

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona

USA 2008, The Curious Case of Benjamin Button, režie: David Fincher, scénář: Eric Roth podle novely Francise Scotta Fitzgeralda, kamera: Claudio Miranda, hrají: Brad Pitt, Cate Blanchette, Tilda Swinton, Jason Flemyng, Elias Koteas a další…

Oskar za výpravu, masky a vizuální efekty

formát: 2.35:1, barevný, HD Digital, 35mm (vybrané scény), délka: 166 minut

Film:

Kultovní režisér temných filmů David Fincher už na plátno dokázal přenést příběhy narušených osobností s velice svérázným humorem a v Bradu Pittovi nalezl své filmové alter ego. Zatímco v thrilleru Sedm ho nechal pátrat po masovém vrahovi až za hranici příčetnosti, pak v Klubu rváčů naopak výkonem svého oblíbence donutil pochybovat o příčetnosti své diváky. Ve filmovém rozmáchlém eposu Podivuhodný příběh Benjamina Buttona však ukázal něco úplně jiného.

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008)

Neskutečně ošklivé nalezené dítě je brzy osvojeno laskavou černou pečovatelkou v domově důchodců, která sama nemůže mít potomky. Lékařův nález je nekompromisní. Malý chlapec má neduhy starého muže a brzy zemře. Jenže s přibývajícími lety se ukáže jeho omyl. Chlapec se narodil starý, ale mládne.

Scenárista Eric Roth dojal diváky po celém světě svou adaptací románu Forrest Gump. Benjamin Button se tak může jevit jako jeho pokračování. Hlavní hrdina pozoruje dobu ve které žije z pohledu společenského outsidera. Jenže to co tenkrát fungovalo především na základě dojemných i zábavných lekcí z americké historie je tentokrát ,,pouze“ lekce o lidském životě. V rukou vizuálního režiséra Davida Finchera, který už od počátku umně pracuje s napětím se však film mění v krásný lidský příběh s osudovými zvraty.

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008)

Kromě hollywoodské dokonalosti ve výpravě, kostýmech, hudbě, kameře a všech technických profesích, kde je vidět každý cent z obrovského 160 milionového rozpočtu je nutno vyzdvihnout herecké výkony. Hlavní roli velmi přesvědčivě zvládnul Brad Pitt, který tak opět dokázal, že je pod Fincherovým vedením zvládnout náročné party v různých žánrech.

Paradoxně nejméně přesvědčivý je v časových okamžicích, kdy vypadá jak ho diváci běžně znají ze společenských magazínů. Cate Blanchette podává svůj obvyklý nadstandard, ale skvělého ocenění si musí vysloužit především Tilda Swinton potvrzující svou pověst fenomenální herečky. Herci zde i v epizodních úlohách přesvědčivě zvládají udržet divákovu pozornost a patří tak velký dík castingovému režisérovi, že zvládnul namíchat skvělý mix známých i méně známých herců v rámci tohoto rozmáchlého filmu.

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona (2008)

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona je přesně ten typ filmu od kterého se očekává, že diváka dojme a stane se oskarovým hitem. Přestože je film skutečně velkoryse pojatý je však obzvlášť nutno ocenit, že není sázkou na jistotu, ale překvapí i řadou typických momentů charakteristických svému režisérovi. Film se stal komerčním hitem.

Ondra Slanina

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Tohle je super film. Je tam od všeho akorát a nenudí. Ty triky jsou naprosto úžasný:-)

Přidat komentář

TOPlist