Volver (2006)

Pedro Almodóvar

Volver

Španělsko 2006, Volver, režie a scénář: Pedro Almodóvar, kamera: José Luis Alcaine, střih: José Calcedo, hudba: Alberto Iglesias, hrají: Penélope Cruz, Carmen Maura, Lola Dueňas, Blanca Portillo, Yohana Cobo, Chus Lampreave, Antonio de la Torre

MFF v Cannes cena za herecký výkon (ex aequo 6 hlavních představitelek), scénář, nominace na Oskara – nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Penelope Cruz) a více než 80 dalších cen a nominací!

formát: 2.35:1, 35 mm, barevný, délka: 121 minut

Film:

Raimunda (Penelope Cruz) se sestrou Sole (Lola Dueňas) a dcerou Paulou přijíždí navštívit svou tetu Paulu. Paula je na tom zdravotně velmi špatně a Raimunda se obává, že se její čas již brzy naplní. Její starosti navíc podpoří i machistický manžel Paco (Antonio de la Torre), který poslední dobou hodně pije a ztratil práci. Raimunda se jednou vrátí z práce a v kuchyni leží na zemi její mrtvý manžel, kterého dcera bodla, když se jí pokoušel znásilnit.

Raimunda musí jednat, ale Sole jí telefonuje, že teta Paula zemřela. Na pohřeb jede jenom Sole, která uvidí v domě mrtvé tety svou mrtvou matku Irenu, která vůbec jako duch nevypadá. Irena se jí doslova vetře do života a Sole se domnívá, že podle staré pověry musí jako duch ještě něco zařídit, aby odešla v pokoji. Jenomže je to všechno skutečně tak?

Přiznám se bez mučení, že Volver jsem viděl 3x v kině (pokaždé s jinou ženou), koupil jsem si ho na DVD, kdy mi ho pak nevrátil kamarád, protože se nemohl rozloučit s Penelope a nyní ho mám již na originálce podruhé. A jelikož jsem si ho pouštěl minulý týden, když jsem měl splín, je to pro mě opravdu srdcová záležitost.

Pedro Almodóvar se vrací do kraje svého dětství, aby vyprávěl příběh stejně tak neskutečný, jako pravdivý v každém okamžiku. Častokrát sklouzává až za hranici kýče, ale činí tak neodolatelně, že mu to prostě musí projít. Je až k neuvěření, že právě Volver obdržel cenu za scénář na MFF v Cannes. Debata o kýči a umění tak může zvesela pokračovat.

volver_2

Snímek začíná úchvatnou sekvencí čištění hrobů za pořádně větrného počasí a barevná písmena s názvem filmu vytváří první smělé tahy geniálního koloristy Almodovara. Režisér svou hlavní hvězdu záměrně stylizuje do podoby Sophii Loren. Dokonce se tvrdí, že jí nechal i mírně zvětšit zadeček, aby působila více žensky. A každý milovník kinematografie ve výkonu Penelope Cruz filmovou divu Lorenovou prostě musí poznat. Jen si vzpomeňte na všechny ty nádherné komedie ze 70. let, kdy Lorenová hrála silné ženské charaktery plné humoru, (ne)chtěného sex appealu u kterých návštěvníci kin zažívali častokrát nejen umělecký zážitek.

Jenže Almodovarovým trademarkem není souboj dvou pohlaví, ale vždy souboj pouze jednoho pohlaví. Tentokrát se zaměřil na dámy a jak už jsem avizoval ohledně svých návštěv biografů, dámám jistě rozumí. Nejsme však v americkém nezávislém filmu, ale na Pyrenejském poloostrově, takže se těšte na pořádnou porci tajemství, dávné záhady a dojde i na duchařinu.

Volver je podle mého názoru brilantním filmem a myslím si, že po právu bude jistě patřit mezi klasická díla. Pokud si lámete hlavu, co to slovo znamená, tak je to Návrat. Film vydělal jenom v celosvětových kinech téměř 80 milionů dolarů a stal se komerčním megahitem.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist