Výměna (2008)

Výměna (2008)

Výměna

USA 2008, The Changelling, režie: Clint Eastwood, scénář: Michael Straczynski podle skutečné události, kamera: Tom Stern, hudba: Clint Eastwood, střih: Joel Cox, Gary Roech, hrají: Angelina Jolie, John Malkovich, Colm Feore, Jeffrey Donovan, Michel Kelly

formát 2.35:1, 35 mm, barevný, délka: 141 minut

Nominace na Oskara – herečka v hlavní roli (Angelina Jolie), kamera, výprava

Film:

Los Angeles, USA, 20. léta. Christine Collins (Angelina Jolie) unesou syna. Po čase jí Waltera policie vrátí. Má to ale jeden háček. Christine ví, že vrácený chlapec není její. Začíná boj o pravdu a neuvěřitelné pátrání s mnoha nečekanými dramatickými zvraty.

Výměna (2008)

Na první pohled nereálný příběh se skutečně stal ve dvacátých letech minulého století v Los Angeles, kdy byl médii přejmenován na kauzu Winnevile Chicken Murders. O jeho zfilmování se okamžitě po přečtení scénáře zajímal Clint Eastwood a natočil jedno z nejpůsobivějších dramat roku, které bylo i s velkým úspěchem uvedeno v soutěži na MFF v Cannes. Působivý scénář napsal scenárista Michael Straczynski za 11 dní. Původně měl film natáčet Ron Howard, ale kvůli pracovní vytíženosti s režií Duelu Frost/Nixon a sequelu Andělé a démoni film nakonec jen zaštítil jako výkonný producent.

Film má vynikající výpravu a skvěle navozuje dobu, ve které se odehrává. Studio Universal na film uvolnilo 55 milionů dolarů. Eastwood ví přesně o čem chce vyprávět a atmosféru doplňuje i vlastní hudbou. Jeho režie opět nešetří carravagiovsky inscenovanými scénami a scény z farmy si v ničem nezadají s nejlepšími filmy svého žánru. Troufám si tvrdit, že některé scény jsou natolik sugestivní, že je z hlavy už nevymažete a snímek v žádném případě neleze doporučit psychicky labilnějším diváků.

Výměna (2008)

Snímku herecky dominuje především Angelina Jolie, která podává jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Přestože z ní Eastwood dostal jeden z nejlepších výkonů její kariéry, Jolie nikdy nesklouzne k přehrávání nebo lacinému ždímání emocí. O její roli se ucházely přes své agenty herečky Hillary Swank a Reesee Witherspoon, ale Ron Howard doporučil Angelinu Jolie s tím, že její look je pro dvacátá léta zdaleka nejlepší. Kromě obligátně skvělého Johna Malkoviche mně však v paměti utkvěl naprosto neuvěřitelný Jeffrey Donovan v roli kapitána Jonese. Jeho lidsky odporná role a vizáž plážového playboye ála radní z pražského magistrátu působí jak z jiného světa.

Film vydělal v USA 35,7 milionů dolarů a celosvětově utržil 113 milionů dolarů. V prodeji nosičů DVD vydělal ještě dalších 10 milionů. Byl nominován na 3 Oskary, 8 výročních cen BAFTA a soutěžil v oficiální soutěži na MFF v Cannes.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist