Zvrácený (2002)

Zvrácený (2002)

Zvrácený

Francie 2002, Irréversible, režie a scénář: Gaspar Noé, kamera: Benoît Debie, Gaspar Noé, hudba: Thomas Bangalter, střih: Gaspar Noé, hrají: Monica Bellucci, Vincent Cassel, Albert Dupontel, Jo Prestia, Phillipe Nahon a další…

formát: 2.35:1, barevný, 16mm a 35mm, délka: 97 minut

Film:

Filmová exhibice Zvrácený je znepokojující a těžko zařaditelné filmové dílo. Film je vyprávěn pozpátku. První, co divák uvidí jsou úvodní (závěrečné) titulky, které jsou jako by na otočné ploše. Pak kamera zabírá rakursy dva debatující muže, kteří se baví o něčem, co se děje pár pater pod nimi, kde je nejperverznější gay club Rectum. Za chvíli z něj vyváží muže na nosítkách a vyvádí jednoho zatčeného muže. Po zatmívačce se dostáváme o další skutečný čas dopředu, kde vidíme zoufalého Marcuse (Vincent Cassel) jak se svým přítelem Pierrem (Albert Dupontel) pátrají po muži jménem Roup (Jo Prestia).

Když ho naleznou, začne se s ním Marcus prát, ale Roup mu zlomí ruku, proto mu Pierre pomůže, když vezme hasící přístroj a za vydatného Marcusova nabádání mu rozmlátí hlavu několika drsnými údery. Film pokračuje pátráním Marcuse s Pierrem po klubu a pak se dostáváme až k tomu, proč se to všechno vlastně stalo. Marcusova současná žena a Pierrova bývalá manželka je nádherná žena Alex(Monica Bellucci), která šla s oběma muži na večírek a byla v podchodu brutálně znásilněna a surově přepadena právě Roupem. Film končí scénami, co měli všichni tři aktéři společné.

Zvrácený (2002)

Mnohovrstevnaté umělecké dílo Gaspara Noéa je v samé podstatě příběh z reálného života, který se může komukoliv stát a nabízí tu nejdrsnější alternativu jeho vyprávění. Ve scénách explicitního násilí neumožňuje divákovi oddechnout a ukazuje bez skrupulí perverzní praktiky v gay klubu, anální sex, onanii, rozmlácenou hlavu hasicím přístrojem do takové míry až praskne lebka a zuby létají po celé místnosti a to vůbec nejstrašnější – znásilnění Alex s brutální pomstou na její krásné tváři. Právě scéna s hasicím přístrojem je mistrnou ukázkou střihu a perfektního načasování. Po zpomalení záběru uvidíme, že byla použita v jednom rychlém záběru gumová hlava a film, tak mistrně a vědomě manipuluje s divákovou psychikou.

Zvrácený (2002)

Film v žádném případě nesmí vidět diváci slabší nátury a o věkové kategorii přístupnosti doporučuji úplně tu nejvyšší. Na druhé straně film je bravurně natočen, používá veškeré psychologické prvky, které mají dopad na diváky a herecké obsazení je vynikající. Tehdy ještě manželský pár Vincent Cassel a Monica Bellucci jsou nejen typově dobře obsazení, ale jsou to rovněž skvělí herci. O zrůdnosti postavy Jo Prestia, který hraje Roupa ani nemluvím.

Zvrácený byl vybrán do soutěžní přehlídky na MFF v Cannes a zvítězil na festivalu ve Stockholmu. V Cannes se musel sklonit před Polanského Pianistou. O kvalitách obou snímků není sporu a proto pokud máte silné nervy podívejte se raději na oba a posuďte sami. Jest-li na to nemáte, tak znalost děje z tohoto odstavce vám bude úplně stačit na to, abyste si o filmu udělali dostatečný přehled.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist