25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna

25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna

25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna

Dlouhodobě připravovaný dokument Martina Šulíka navazuje na úspěšný televizní cyklus Zlatá šedesátá a ve 2 celovečerních filmech vstoupí, doufejme, do celosvětové distribuce. Objeví se také na blížícím se festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. V domácí distribuci je již od 13. května tohoto roku a Realfilm ho vřele doporučuje.

Dvoudílný celovečerní dokument 25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna se podle názvu zaměřuje na Zlatou éru tuzemské kinematografie a pohlíží na ní z úhlu kulturních a společenských událostí. Jak je patrné z názvu, hlavní osou dokumentu je 25 vybraných snímků, které představí jak filmaři, tak filmoví historici.

Snímek navazuje na televizní cyklus osobních portrétů Zlatá šedesátá, který byl založen na individuálních výpovědích tvůrců. Nový dokumentární film ve svých 2 x 100 minutách ovšem pojmenovává, čím nová vlna překročila dosavadní umělecká měřítka, o co obohatila světovou kinematografii, kde zanechala nesmazatelnou stopu. Analyzuje práci filmaře ve státem financované kinematografii, pod tlakem ideologických požadavků na jedné straně a komerce na straně druhé.

Film je o to důležitější, že podá tyto informace z hlediska tuzemských tvůrců. Československá nová vlna se přednáší téměř na všech zahraničních univerzitách a častokrát se bohužel stala terčem různých dezinterpretací, které vznikly nepochopením našeho regionu.

Film vznikl opět v produkci neúnavného matadora Čestmíra Kopeckého, autorem námětu a scénáře je Jan Lukeš, za kamerou byli Martin Šec, Ramunas Grečius a Martin Štrba a v dokumentu na veledůležité pozici střihače byl Jiří Brožek.

Přidat komentář

TOPlist