Harry to s vámi myslí dobře (2000)

Harry to s vámi myslí dobře (2000)

Harry to s vámi myslí dobře

Francie 2000, Harry – un ami qui vous veut du bien, režie: Dominik Moll, scénář: Gilles Marchand a Dominik Moll podle předlohy Francise Villaina, kamera: Matthieu Poirot-Delpech, hudba: David Whitaker, střih: Yannick Kergoat, hrají: Laurent Lucas, Sergi Lopez, Mathilde Seigner, Sophie Guillemin

formát: 2.35:1, 35 mm, barevný, délka: 117 minut

Nominace na Zlatou palmu na MFF v Cannes, Cézar za nejlepší režii, střih, zvuk, herce (Sergi Lopez), nominace na Cézara – nejlepší film, hudba, scénář, herečka (Mathilde Seigner), pro herečku zítřka (Sophie Guillemin), Evropská filmová cena pro nejlepšího herce (Sergi Lopez), nominace na Evropskou filmovou cenu – film, scénář a mnoho dalších cen

Film:

Michel a Claire jsou šťastný pár, který má několik dětí. Jednoho rušného a parného dne mají problém s autem. Ještě, že je na místě milý Harry s přítelkyní. Harry je bohatý a Michela má rád, protože si ho pamatuje už od školy. Dohodnou se, že Harry může strávit s celou rodinou den v jejich nově koupeném domě. Harry rád pomáhá a když má Michel problémy, tak je zařídí. Jenže aktérů v ději začíná ubývat a to podle toho, jak moc jsou Michelovi neprospěšní. Harry to s ním přeci myslí dobře.

Harry to s vámi myslí dobře (2000)

Psychologický film s dobře vystavěnou zápletkou i potřebnou gradací zaujal široké divácké spektrum. V domovské Francii dokonce v návštěvnosti překonal Amélii z Montmartru se kterou se potýkal o titul hit roku. V čem tkví síla tohoto zábavného filmu? Od prvních záběrů Vás film vtáhne do děje. Ve chvíli, kdy se na plátně objeví Harry (Sergi Lopez), ukradne pro sebe celý film.

Film má pečlivě vybudovaný scénář, který však v druhé polovině místy zahazuje originalitu ve prospěch thrillerových klišé. Ty pak ospravedlňuje velice drsný černý humor, který třeba mě osobně velmi pobavil. Film také obsahuje řadu hlášek a kolizí, které by v americkém filmu neprošly. Také mám pocit, že tento film se nebude ani trochu líbit ženám. Všechny ženské postavy ve filmu jsou mimořádně nesympatické a je zřejmé, že Harry je nemá příliš v lásce.

Harry to s vámi myslí dobře (2000)

Film má velkou šanci oslovit každého, koho zklamaly jeho vlastní umělecké ambice. Řešení, které nabízí Dominic Moll ve svém filmu je mimořádně amorální, ale po hříchu zábavné.

Harry to s vámi myslí dobře je velmi solidní psychologický thriller s prvky černé komedie, který má šanci zaujmout i většinového diváka. A řekl bych, že zraje jako víno, také kvůli tomu, že Sergi Lopez Vám bude připadat familiérní po jeho výkonu ve slavném filmu Faunův labyrint.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist