Hodiny (2002)

Hodiny (2002)

Hodiny

USA/Velká Británie 2002, The Hours, režie: Stephen Daldry, scénář: David Hare podle knihy Michaela Cunninghama, kamera: Seamus McGarvey, hudba: Philip Glass, střih: Peter Boyle, hrají: Nicole Kidman, Meryl Streep, Julianne Moore, Ed Harris, Allison Janney, John C. Reilly, Stephen Dillane, Miranda Richardson, Toni Collette a další..

Oskar za nejlepší herečku (Nicole Kidman), nominace na Oskara – film, scénář, herec ve vedlejší roli (Ed Harris), herečka ve vedlejší roli (Julianne Moore), kostýmy, režie, střih, hudba, MFF v Berlíně za herecké výkony (Julianne Moore, Nicole Kidman, Meryl Streep), Zlatý globus za herečku (Nicole Kidman) a více než 30 cen a přes 50 dalších nominací

formát: 1.85:1, barevný, 35mm, délka: 114 minut

Film:

Film je tvořen mozaikou ze tří příběhů. První se odehrává ve viktoriánské Anglii a popisuje život, respektive pokusy o smrt, Virginie Woolfové (Nicole Kidman), druhý se odehrává ve třicátých letech a popisuje ženu v úzkých (Julianne Moore), která chce opustit svou rodinu, třetí je ze současnosti a popisuje lesbickou a laskavou ženu (Meryl Streep) chystající večírek umírajícímu milovanému příteli (Ed Harris).

Hodiny (2002)

Režisér Stephen Daldry zaujal filmové diváky evropským megahitem Billy Elliott a později natočil úspěšného Předčítače. Pro film Hodiny se ujal adaptace knihy Michaela Cunninghama a stvořil film, který připomíná symfonickou skladbu s jemnými hereckými výkony. Když jsme se byli s kamarádkou před lety podívat na tento film, měl jsem smíšené pocity. Zatímco kamarádka studovala gender studies a tudíž měla návštěvu kina i z jiných důvodů než kulturních, tak já se šel na film podívat ryze z filmařského hlediska.

Hrdinky snímku je velice snadné odsoudit, ale nikdy to nebude tak přísné jako odsouzení od nich samých. Všechny tři dějové linie, které se navzájem prolínají, i když se odehrávají v jiných časových obdobích směřují k poselství snímku, které si ale budete muset přebrat sami. Scenáristou snímku je slavný dramatik, scenárista a všeuměl David Hare (Předčítač), který film napsal podle bestselleru Michaela Cunninghama zodpovědného i za knihu Evening (ta byla mimochodem nabídnuta k režii i Vladimíru Michálkovi, ale nakonec film režíroval zkušený maďarský kameraman Lajos Koltaj).

Hodiny (2002)

Herecké výkony při kterých ani nedýcháte nebo hudba Phillipa Glasse, při kterých vám stojí všechny chlupy v pozoru jsou nejvýraznějšími atributy tohoto mimořádně esteticky a lidsky zvládnutého filmu. Oskar pro Nicole Kidman je uznání za její herecký výkon pod maskou – pod kterou jí nepoznáte, ani kdybyste chtěli. Muselo být jistě nesmírně těžké přemluvit producenty filmu, pro které byla její tvář na plakátech jistě důvodem proč film financovat, k tomu, aby svolili k tak výrazné masce.

Na druhou stranu právě tato herecká výzva, pokud na ně věříte, dopomohla k tomu, že zde definitivně stvrdila svou erudovanost v charakterním filmovém herectví. Pro mě však byla hlavní tváří snímku Julianne Moore, která ztvárnila zdaleka nejrozporuplnější postavu. Postavy rozhodně nejsou přímočaré a jejich jednání porozumíte pouze pokud budete chtít chvíli přemýšlet mezi řádky.

Hodiny nejsou příjemným filmem, který by se dal doporučit k ukrácení dlouhé chvilky a jistě jsou určeny spíše starším divákům. A i když se jedná o film zaměřený především na dámské publikum, nejedná se o útočný feministický film. Hodiny jsou filmem po všech stránkách výjimečným a z paměti ho jen tak nevymažete. Film se stal vzhledem k nákladům komerčním úspěchem.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist