Nejslavnější české válečné filmy

Nejslavnější české válečné filmy

Opravdového světového věhlasu mezi milovníky filmu se však dočkaly brilantní surrealistické Démanty noci (1964) režiséra Jana Němce o útěku dvou židovských vězňů z transportu. Snímek zpracovává povídku Arnošta Lustiga a přestože trvá jen 64 minut je natolik hutný a vizuálně brilantní, že ho z paměti s největší pravděpodobností již nevymažete. I když je Jan Němec více znám v zahraničí než v tuzemsku, chystáme se tento velký dluh splatit, alespoň plánovaným profilem na RealFilmu.

Nejslavnější české válečné filmy

Významným příspěvkem do válečné tématiky je také brilantní komorní psychologické drama Kočár do Vídně (1966), které natočil legendární režisér Karel Kachyňa. V hlavních rolích exceluje trio Iva Janžurová, Jaromír Hanzlík a Luděk Munzar. Snímek s neuvěřitelně ponurou atmosférou, který za použití minima dialogů směřuje k dramatickému rozuzlení zaujme skvělou kamerou a opravdu hlubokým poselstvím.

Nejslavnější české válečné filmy

Jedním z nejlepších filmů režiséra Jindřicha Poláka je legendární snímek Nebeští jezdci, který patří mezi klenoty českého filmu. Děj filmu se odehrává za druhé světové války v Anglii. Nebeskými jezdci jsou nazýváni piloti britské RAF. V mezinárodní vojenské jednotce jsou Angličané, Kanaďané, Poláci a Čechoslováci. Film obsahuje dramatické příhody posádky anglického bombardovacího letounu typu Wellington, kterou tvoří Kanaďan, dva Angličané a tři Čechoslováci.

Nebeští jezdci jsou jistojistě odvážným snímkem, který mohl být rehabilitován tak, jak si zaslouží až po nepříliš vydařeném snímku Jana Svěráka Tmavomodrý svět. Nebeští jezdci jsou filmem, který komorním způsobem upozorňuje na odvážné muže z našich řad, kteří za své hrdinství zažili pouze ponížení a represi od komunistických zločinců. Kromě na svou dobu technicky brilantně zvládnutého natáčení film obsahuje i potřebný přesah, který se Svěrákově limonádě poněkud ztratil v překladu. Filmu ostatně prospěla i uvolněnější doba natáčení, která vyvrcholila interním komunistickým pučem v roce 1968.

Nejslavnější české válečné filmy

Skvělým válečným filmem je snímek Signum laudis (1980), kde v úloze kaprála Hoferika ztvárnil životní roli slovenský herec Vlado Müller. Film režíroval Martin Hollý. Signum laudis je latinský název pro rakousko-uherské válečné vyznamenání. Hlavní hrdina filmu kaprál Hoferik sice plní beze zbytku rozkazy svých nadřízených, ale snaží se z toho také samozřejmě vytěžit i co nejvíce pro sebe. Jeho ambice však zkříží plány některých vyšších důstojníků a Hoferik zažije okamžiky potupy a zoufalství. Téma 1. světové války se zde zpracovává na Ruské frontě a filmaři pro natáčení využili zbylé dekorace z mezinárodní koprodukce adaptace Reamarquovy klasiky Na západní frontě klid.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist