Prvotní strach (1996)

Prvotní strach

USA 1996, Primal Fear, režie: Gregory Hoblit, scénář: Steve Shagan, Ann Biderman podle románu Williama Diehla, kamera:Newton Thomas Siegel , hudba: James Newton Howard, střih: David Rosenbloom, hrají: Richard Gere, Edward Norton, John Mahoney, Frances McDormand, Laura Linney

Nominace na Oskara pro nejlepšího herce ve vedlejší roli (Edward Norton)

formát: 1.85, barevný, 35mm, délka: 129 minut

Film:

Chicagský arcibiskup Rushman je ve své rezidenci brutálně zavražděn. Policie na místě vystraší mladého muže Aarona Stamplera (Edward Norton), který se dá na útěk. Sdělovací prostředky ukazují tuto šílenou honičku v televizi, na kterou se dívá zkušený právník Martin Vail (Richard Gere). Rozhodne se mladíka zdarma obhajovat, netuší však, že celá věc je mnohem složitější než se zdá.

Úplně mě svrbí prsty na klávesnici, abych Vám prozradil konec příběhu, ale pokud jste film dosud neviděli, tak by to byla jednoduše podpásovka. Vzpomínám si velmi dobře, kdy jsem film viděl poprvé. Prvotní strach byl očekávanou událostí sezóny, o které se mluvilo řadu měsíců dopředu. Knižní předloha Williama Diehla (kterou jsem četl i s dalšími 2 díly) se stejným názvem jako film, je totiž mimořádně zdařilá. Film pochopitelně musí redukovat dějové linky a v tomto případě se soustředí především na vztah právníka a klienta, zatímco v knize přijde na řadu i rušný noční život právníka Vaila. Ostatně i to je důvod, proč byl Gere skvělá volba, i když bez znalosti předlohy by mě napadlo 10 stejných hvězd, které by film zahráli úplně stejně dobře.

Stejně jako v závěrečném twistu knihy však hlavním problémem bylo obsazení mladíka obviněného z vraždy. Když roli odmítl Leonardo Di Caprio a Will Wheaton (tehdejší hvězda sledovaného Star Treku) začal rozsáhlý casting. Právě casting na tuto průlomovou roli, která mohla odstartovat kariéru jakémukoliv mladému herci byl nejsledovanějším castingem mladých ambiciózních herců. Zúčastnilo se ho tehdy 2100 herců, mezi kterými nechyběl třeba Matt Damon. V jeden okamžik tam však nakráčel mladý intelektuál s nevinným obličejíkem, který se během okamžiku změnil v bezcharakterní svini, jmenoval se Edward Norton a v Hollywoodu se začaly žhavit dráty. Ještě během toho roku přišly 2 ostře sledované novinky Miloše Formana Lid versus Larry Flynt a Woody Allena Všichni říkají, miluji tě a všem bylo jasné, že se zrodila hvězda.

Prvotní strach je nadprůměrný thriller zkušeného televizního harcovníka Gregory Hoblita (častokrát reprízované seriály Poldové z Hill Street, Správná modrá) s špičkovým hereckým obsazením, z kterého jednoznačně vyčnívá debutující Edward Norton, který byl za svou první velkou roli po právu nominován na Oskara. Film má odpovídající spád, nechybí v něm právnické vtípky a Richard Gere, který si svou roli arogantního právníka vyloženě užil.

Hudbu složil James Newton Howard, který pro tento snímek zvolil kombinaci klasické žánrové výplně, syntezátorů a vzhledem k církevnímu tématu zakomponoval do filmu i vkusné Rekviem v podání vídeňského chlapeckého sboru. Přestože je hudební složka zajímavá a kvalitní, nijak nevybočuje z obvyklého standardu hudebního skladatele. Skutečnost, že Hoblit klíčové scény nechává bez hudby (Demme v Mlčení jehňátek, který jistě i řadu scén inspiroval, naopak chrlí z každého políčka nějaký hluk nebo děsivou hudbu Howarda Shorea) tak nedává příliš prostoru k vyniknutí nějaké úderné zapamatovatelné kompozice.

Film stál 30 milionů dolarů a v amerických kinech vydělal 56 milionů, celosvětově pak 102,6 milionu dolarů, k tomu přinesl 25 milionů na půjčovném v USA a ještě slavil velký úspěch na televizním trhu. Přesto se tvůrci k dalšímu zfilmování příběhu právníka Vaila a jeho nemesis Stamplera neodhodlali. Mě osobně to mrzelo, ale když jsem si přečetl právě další knihy pochopil jsem proč. Příběh se totiž již v polovině druhého dílu mění v tak nastavovanou a neskutečnou příhodu, že by z toho vznikl pěkný škvár.

Pokud jste Prvotní strach dosud neviděli, tak Realfilm ho vřele doporučuje.

Přidat komentář

TOPlist