Spalovač mrtvol (1969)

Spalovač mrtvol (1968)

Kromě technického zpracování je hlavní výhrou filmu herecký výkon Rudolfa Hrušínského, který se však ukázal pro natočení filmu velmi nevyzpytatelným hercem. Hrušínský roli chtěl odmítnout, ale nikoliv kvůli tématu, ale právě kvůli zpracování. Technický scénář ho vyděsil, protože měl pocit, že nedostane vůbec prostor ke hraní. Je to pár let zpátky, co jsem četl v jednom zahraničním filmovém magazínu o filmech Sama Peckinpaha, které jsou dodnes nesmírně živé. Autor článku rozebíral právě střihovou skladbu a počet záběrů a dopracoval se k podobnému číslu, jako má Herz ve Spalovači mrtvol. Oba filmaři tak invenčně předběhli dobu, ve které tvořili. Podle vzpomínání režiséra trvalo Hrušínskému celé 3 dny, než k němu získal důvěru. Poté se oba spřátelili. Problém nastal během okupace sovětskými vojsky, kdy pan Hrušínský odjel z Prahy, nikomu o tom nedal vědět a film ještě nebyl hotov. Nakonec však film dotočil.

Spalovač mrtvol si tak odbyl svou premiéru, byl vybrán k tomu, aby Československo reprezentoval na Oskarech, získal řadu ocenění a vzápětí po vypuknutí normalizační politiky KSČ putoval do trezoru na pražském Žižkově, kde zůstal až do velkolepého znovuuvedení v roce 1990. Sám Fuks v panické hrůze začal přisluhovat režimu, ale i přesto byl neustále navštěvován agenty STB.

Spalovač mrtvol (1968)

Ani zákaz filmu však nemohl Spalovači mrtvol uškodit. Naopak. Šuškanda mezi lidmi filmu prospěla a vytvořila gloriolu, která ze snímku učinila kultovní film. Znovuuvedení tohoto filmu v 90. letech přineslo řadu zajímavých souvislostí. Spalovač mrtvol byl třeba druhým nejnavštěvovanějším filmem v pařížském kině Accatone, jehož majitel udělal filmu neuvěřitelné promo tím, že kino vyzdobil jako pohřební ústav a do foyer kina dal polštář, na který umístil hřeben. Diváci to chápali až po opouštění sálu a dokonce ho i několikrát zcizili.

V době vzniku tohoto článku je Spalovač mrtvol kultovním filmem, který oslovuje již několikátou generaci a v české kultuře má svou nezastupitelnou pozici. Nemusím snad dodávat, že pokud jste film dosud neviděli, tak směle do toho. Zároveň však upozorňujeme, že film rozhodně není určen divákům do 18 let.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist