Talent, dříč, svéráz a schopný analytik situace: Tom Cruise

Brian De Palma - filmografie

Talent, dříč, svéráz a schopný analytik situace: Tom Cruise

Málokterý úspěšný herec a producent budí tolik rozporuplné reakce jako Tom Cruise. Z machistického floutka se vypracoval na hvězdu, která dokáže bez problémů přilákat davy. Následoval ovšem na první pohled strmý pád. U příležitosti jeho návštěvy se podívejme pod drobnohledem na komplikovanou kariéru Toma Cruise.

Thomas Cruise Mapother IV se narodil 3. července 1962 v Syracusách ve státě New York v USA. Má tři sestry a z dětí je nejmladší. V dětství se jeho rodina často stěhovala a jeho problematický vztah s otcem byl dlouholetým veřejným tajemstvím. Trpěl dyslexií a známky ve škole neměl příliš oslnivé. Jeho dodnes kladný vztah ke sportu přerušily zdravotní komplikace. Strávil také rok v katolickém františkánském semináři, ale učarovalo mu jeviště. Po rolích na malé scéně v New Yorku a pár štěcích na sebe upoutal pozornost ve skvěle zvládnuté záporné roli kadeta Červených baretů Davida Shawa v dramatu Harolda Beckera Večerka (1981), kde se objevila celá řada skvělých herců dnešní střední generace. Lehčí žánr filmů pro teenagery z něj učinil pohlednou tvář, která zanedlouho zdobila pokojíky dospívajících slečen. Do velkého průlomu mezi elitu točil u režisérů zvučných jmen jakými jsou Franco Zeffireli, Francis Ford Coppola, Curtis Hanson nebo Ridley Scott.

Martin Scorsese - filmografie

Rok 1986 ho pasoval mezi největší hvězdy 80. let. Do kin přišel propagační film americké armády Top Gun, který v produkční stáji Dona Simpsona a Jerryho Bruckheimera v domovském studiu Paramount, vykrystalizoval v klasický film, který bez problémů promítne odpoledne jakákoliv televizní stanice i dnes bez ztráty květinky. Reaganovská Amerika potřebovala nové tváře pro své hrdiny a loajální Cruise se jí bez problémů stal. Zařadil se tak po bok Clinta Eastwooda a Sylvestera Stallonea, kteří propůjčovali své drsné tváře ve jménu republikánské lobby veřejnosti. Cruise se mohl stát velice rychle zázračným chlapcem akčních filmů, ale jeho ambice už se začínaly projevovat. Nechal se postavit tváří v tvář Paulu Newmanovi v dramatu Martina Scorseseho Barva peněz a uspěl. Ukázalo se, že tenhle jinoch v sobě něco má.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist