Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Wall Street: Peníze nikdy nespí

USA 2010, Wall Street: Money Never Sleeps, režie: Oliver Stone, scénář: Alan Loebb, Stephen Schiff, hudba: Craig Armstrong, kamera: Rodrigo Prieto, střih: David Brenner, Julie Monroe, hrají: Michael Douglas, Shia La Beouf, Carey Muligan, Josh Brolin, Frank Langella, Eli Wallach, Susan Sarandon, Charlie Sheen, Oliver Stone

133 minut, 136 minut (verze pro MFF v Cannes), 2.35:1, 35 mm, (některé noční záběry digitální)

Film:

Gordon Gekko (Michael Douglas) je propuštěn z kriminálu, kde si pobyl dlouhých 13 let. Nikdo ho nečekal, dcera se ho zřekla a začít nový život není zrovna jednoduché. Následujících 7 let seká dobrotu, napíše knihu, přednáší na univerzitách a pronajme si drahý byt. Je rok 2008. Jake Moore (Shia La Beouf) je typický produkt Wall Streetu. Vydělává slušné peníze, pracuje v úspěšné investiční bance a seberealizuje se ve vědeckém projektu výroby levné energie z mořské vody.

Banka, kde pracuje patří titánovi ekonomické branže Louisi Zabelovi (Frank Langella), který je zhnusen tím, kam se vydalo světové hospodářství. Mohou to být řeči unaveného starého muže, kdyby se nezačaly šířit fámy o tom, že je Zabelova banka v pěkném maléru. Zabel dá jednoho krásného dne Jakeovi vysoký bonus a řekne mu, ať se věnuje svému snu a založí rodinu se svou přítelkyní Winnie (Carey Muligan). Winnie má příjmení Gekková a je dcerou našeho starého slavného žraloka, kterému nemůže odpustit smrt předávkováním svého bratra. Uteče pár dnů, Zabel musí přihlížet zcela zřejmé likvidaci své celoživotní práce a zvolí si dobrovolný odchod.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Moore se seznámí na přednášce s Gekkem, kde se mu představí jako jeho potencionální zeť. Oba si evidentně padnou do oka a Gekko nabídne Mooreovi obchod – sblížení s dcerou za cenu Mooreovy pomsty na lidech zodpovědných za Zabelovu sebevraždu. Gekko zná odpovědi a ví, kde se zeptat. Informuje tak Moorea o jistém bankéři Brettu Jonesovi (Josh Brolin). Hra začíná.

Wall Street: Money Never Sleep je film nabitým dějem, že i přes tento podrobný začátek nesděluji klíčové okamžiky filmu. Ale pěkně popořádku. Jak jste si mohli již všimnout, Wall Street je jedním z mých nejoblíbenějších filmů a Michael Douglas je pro mě synonymem pro úspěšného muže s jasnou vizí a pevnými morálními zásadami. Gordon Gekko se stal Douglasovou ikonickou postavou a je jistojistě symbolem nejen 80. let amerického filmu. Pokud si film vybavíte, tak víte, že Gekko nebyl ani zdaleka na plátně po celou dobu filmu a není tomu tak ani tentokrát.

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Režisérem filmu je opět Oliver Stone, který nemusí nikomu nic dokazovat. Během života se stal legendou a neustále má potřebu provokovat a otevírat veřejné diskuse svými názory. Všichni o něm také ví, že je pravověrný republikán, tedy pravičák každým coulem. Zároveň je to člověk, který je výsledku ochoten všechno obětovat a slabší povahy v jeho přítomnosti omdlévají. Stone film otevírá sice graficky stejně řešenými titulkami, ale již od úvodních záběrů je patrné, že bude vyprávět jiným stylem. Namísto dravých kulometných střihů prvního dílu volí monumentální záběry New Yorku, kdy z různě vysokých střech domů vytvoří pomocí grafické linky Dow Jonesův index.

Místo pečlivě upraveného Douglase nás hned na počátku čeká pohled na kdysi bohatého muže, který je sice pořád suverén, ale podle jeho tváře dostal pořádný výprask. Wall Street dnes a Wall Street před 22 lety je také jako nebe a dudy. Nekonečná ekonomická zpravodajství, chladné místnosti plné nejmodernějších počítačů a dravost mládí jsou v přímém rozporu s kójemi a telefony prvního dílu. A tomu se přizpůsobuje i nekonvenčně moderní Stoneova režie. Stone využívá počítačové grafiky, záběrů 3D modelů a vysvětluje divákům principy dnešního byznysu. To, co se v televizních studiích Z1 a ČT24 dlouhodobě vysvětluje, ukazuje Stone ve vší parádě, bez zbytečných příkras lidí, kteří si zpravodajství u nás objednávají a tak, aby byl film srozumitelný. Ovšem pozor, Stoneův otec byl makléř na Wall Streetu a jistě i on sám, jako mimořádně úspěšný obchodník, věci velmi dobře rozumí.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. tomas lacina napsal:

    Musím dát za pravdu recenzi, ten film mě dostal právě tím, jak je moderní. Stone je teď zase v kurzu, dnes jsem s ním viděl krátký rozhovor na imdb a to jak zaníceně i po letech hovoří o filmech svědčí o osobní vášni pro věc. Jinak Wall Street určitě překvapení roku.

Přidat komentář

TOPlist