Jak na věc (2002)

Jak na věc (2002)

Jak na věc

Velká Británie/USA/Francie 2002, About a Boy, režie: Chris a Paul Weitzovi, scénář: Peter Hedges, Chris a Paul Weitzovi podle stejnojmenné knihy Nicka Hornbyho, hudba: Damon Gough, střih: Nick Moore, kamera: Remi Adefarasin, hrají: Hugh Grant, Toni Collette, Rachel Weisz, Nicholas Hoult, Victoria Smurfit

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 101 minut

Nominace na Oskara za nejlepší adaptovaný scénář, nominace na Bafta – nejlepší adaptovaný scénář, nejlepší herečka ve vedlejší roli (Toni Colette) a více než 20 dalších cen a nominací

Film:

Will (Hugh Grant ) je bohatý playboy držící se hesla -,,ošustit, opustit“. Má peníze z autorských práv po svém otci, nic nedělá a je cynik. Jednou však přijde na to, že svobodné matky jsou snadným terčem jeho milovnických aktivit, protože dychtí po sexu a když zjistí, jaký je ve skutečnosti, tak ho sami odkopnou a ještě se mu omluví.

Proto se vydá do kroužku, kde se tyto ženy schází. Tam se seznámí i se Suzie, které namluví, že má malého syna. Jenže seznámí se i s třináctiletým Marcusem (Nicholas Hoult), který žije sám se svojí matkou (Toni Collete). Marcus je školní otloukánek a jeho matka je blázen, takže to nebude úplně tak přímočaré, jak to vypadalo na začátku.

Jak na věc (2002)

Když se sejde scenárista filmu Co žere Gilberta Grapea s tvůrci Mravence Z a Prci, prci prcičky může vzniknout opravdu cokoliv, jako třeba tato sympatická komedie plná britského humoru s několika opravdu nezapomenutelnými hláškami.

,,Jsem ostrov. Jsem blbá Ibiza.“

,,Oh, ne. Já jen, myslím, že tvoje osobnost má skrytou hloubku.“
,,Ne, ne, ne. V tom jsi se vždycky mýlila. Já jsem opravdu tak povrchní.“

,,Bylo to příšerný! Příšerný! Ale jet tak rychle za ambulancí bylo fantastický!“

,,Já si nic nemyslím. O nikom. O ničem. A vím, že právě to mi garantuje dlouhý život bez depresí.“

.Protože je film mezinárodní koprodukcí, tak se nedrží striktně pravidel americké rodinné podívané a i přes několik klišé (polepšení hříšníka, finále na školní besídce) solidně funguje a nabízí řadu překvapivých momentů a komických politicky nekorektních situací.

Jak na věc (2002)

Film má velmi vhodné obsazení, jestliže Hugh Grant se pro tuto roli snad narodil a v roli dospělého dítěte je skutečně okouzlující, pak také debutující Nicholas Hoult jako třináctiletý looser si velmi brzy získá divácké sympatie pro svou naprostou přirozenost. Nejdramatičtější roli má pochopitelně na Oskara nominovaná herečka Toni Colette a Rachel Weisz v epizodní roli svobodné matky hraje další svou kreaci komické roztržité intelektuálky.

Jak na věc střídá nenásilně a přirozeně komické okamžiky s dramatickými a vzhledem k jeho oblíbenosti na televizních obrazovkách se film docela zabydlel v programu kolem Vánoc. Film byl celosvětově velmi úspěšný a pokud si chcete udělat hezký večer a pobavit se s drahou polovičkou, tak Jak na věc je určitě správná volba.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist