Nejlepší komedie Billyho Wildera

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

Nejlepší komedie Billyho Wildera

Filmy Billyho Wildera nejsou pro pamětníky. Řada jeho filmů různých žánrů totiž svou aktuálnost prokázala až časem. Ovšem komedie Billyho Wildera patří mezi ty absolutně nejživější, neodvážnější, nejvtipnější a je jasné, že pokud listopadové číslo věnujeme humoru, tak je jasné, že v tradičním sobotním průvodci zkrátka nesmí chybět.

Na stránkách Realfilmu jsme se mohli s komediemi Billyho Wildera mohli setkat již v těchto článcích – Sunset Blvd., Někdo to rád horké, Nejslavnější filmové konce a Nejslavnější antikomunistické komedie.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

Billy Wilder v roce 1954 adaptoval úspěšnou divadelní hru Samuela Taylora Sabrina (1954) a vznikla z toho jedna z nejslavnějších romantických komedií všech dob. Sabrina (Audrey Hepburn) je dcera řidiče, která se zamiluje do světáckého Davida (William Holden) syna otcova bohatého šéfa. Po 2 letech, které Sabrina strávila v Paříži ve škole pro hospodyňky se vrací, aby zapletla Davida do svých sítí. Ten není proti, kdyby se zrovna nemusel ženit s dívkou, která prospěje rodinnému obchodu. Zasedá proto rodina a vymyslí zdánlivě geniální plán, nasadí na Sabrinu Davidova bratra – vyžilého starého mládence Linuse (Humphrey Bogart). Jak to asi dopadne?

Wilder do této značně sociálně kritické komedie obsadil typově skvělého Caryho Granta, který byl však na poslední chvíli nahrazen Humphrey Bogartem. Bogart však od začátku natáčení nesnášel jak Holdena, tak Hepburnovou (ti se naopak do sebe na natáčení zakoukali). Tu chtěl nahradit svou skutečnou chotí Lauren Bacall, ale Wilder na to nepřistoupil. Režisér natáčel s nedokončeným scénářem, který neustále přepisoval a kdyby Audrey na den neonemocněla psal by ho asi ještě dnes. Atmosféra na natáčení byla velmi bouřlivá, o problémech se veřejně vědělo a Bogart s tvůrci basu rozhodně nedržel. V jednom rozhovoru dokonce o Audrey Hepburn řekl:,,Je O.K. jestli vám teda nevadí, že s ní musíte záběr opakovat pokaždé dvacetkrát.“ Kritici filmu neodpustili údajně naprosto nevhodné obsazení Bogarta, přesto se film setkal se slušným úspěchem. Sabrina je plná skvělých hlášek, velmi břitkého humoru a právem se řadí ke klasice.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

Jedním z absolutních vrcholů tvorby Billyho Wildera je komedie Byt (Apartment, 1960) s Jackem Lemonem, Shirley McLane a Fredem McMuraym. Úředník C. C. Baxter (Jack Lemmon) je velmi oblíbený mezi nadřízenými, protože jim půjčuje svůj byt k milostným avantýrám. Žije v domnění, že tento servilní způsob mu umožní cestu ke společenskému vzestupu a povýšení. Jednou však ve svém bytě narazí na svou přiotrávenou oblíbenou kolegyni Kubelíkovou (Shirley McLane) , do které je tajně zamilovaný. Jeho loajalita končí a z dobráka se stává ochránce a hrdina bez bázně a hany.

Byt je famózně natočeným filmem a nesmírně chytrou komedií. Je plný skvělých hlášek:

Baxter: Zrcadlo, je rozbité
Kubelik: Ano, já vím. Líbí se mi tak. Vypadám v něm přesně, jak se cítím.

Kubelik: Vadilo by vám, kdybychom otevřeli okno?
Baxter: Doufám, že z něj nechcete vyskočit.
Kubelik: Chci se jen nadýchat čerstvého vzduchu.
Baxter: Dolů je to jen jedno poschodí. Přinejhorším si zlomíte nohu.
Kubelik: Tak by mě pak mohli zastřelit – jako koně.
Baxter: Prosím, slečno Kubelíková, slibte mi, že neprovedete žádnou hloupost.
Kubelik: A koho by to zajímalo?
Baxter: Mě.
Kubelík: Proč se prostě nikdy nezamiluju do někoho tak milého, jako jste vy.

Byt obsahuje řadu scén, které se směle řadí ke kultovním, je na seznamu nejlepších filmů všech dob a řadí se mezi nejlepší komedie, které se kdy objevily na plátně. Byt získal 5 Oskarů (z 10 nominací) – nejlepší film, režie, scénář, střih a výprava. Pokud jste film ještě neviděli, pak vřele doporučujeme!

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist