Přehlédnuté filmy I.

Přehlédnuté filmy

Přehlédnuté filmy

Milí čtenáři Realfilmu, říká se, že nejlepší cesta do pekla je ustrnout. Semper Sursum – stále vzhůru – je poměrně známé latinské přísloví a proto i u nás na RealFilmu přicházíme s novou občasnou rubrikou, která bude snad dostatečně zajímavá. Bude se jmenovat Přehlédnuté filmy a v této rubrice naleznete filmy, které podle nás neprávem zapadly a zaslouží si oprášit.

Během letošního roku jsme s kolegou Danem Adamem absolvovali řadu filmových akcí a festivalů a neustále se utvrzujeme v tom, že kolem nás je řada dobrých nebo dokonce výborných filmů, které si zasluhují pozornosti.

Když se podíváme do historie, pak filmy jako Vertigo, Peeping Tom, Vykoupení z věznice Shawshank, Barry Lyndon nebo Vlasy zapadly u diváků, ale i kritiky a byla to právě filmařská a filmumilovná obec, která tyto snímky časem uvedla do dvorany pomyslné filmové slávy. Bylo by pochopitelně nesmyslně namyšlené, kdybychom se domnívali, že zde objevíme klenoty jako výše jmenované filmy, ale prozatím vezměte zavděk, že každý film, který zde uvedeme, také zdůvodníme proč si myslíme, že zasluhuje Vaší pozornost. Konečná volba je pochopitelně na Vás, zda na nás dáte, či nikoliv. A protože tento měsíc se zaměřujeme na komedie, je nabíledni v jakém žánru tituly nabídneme v dnešní premiéře.

Přehlédnuté filmy

Film, který jsme si objevili s německým kolegou na filmovém semináři na Univerzitě v Drážďanech je vydařená komedie Unfaithfully Yours (1948), kterou natočil režisér Preston Sturges. Příběh žárlivého dirigenta (Rex Harrison), který připravuje vraždu své nevěrné manželky jste možná viděli v některém z nevydařených remakeů, ale originál je jenom jeden. Film je plný černého humoru a obsahuje řadu postupů, které trochu opisoval Tom Tykwer, když točil svou slavnou Lolu. Na filmu mě fascinuje především geniální transfokace na dirigentovo oko, která je tak technicky skvěle provedená, že nutí k smeknutí klobouku, když vezmeme v úvahu, že CGI je ještě řadu let v nedohlednu.

Přehlédnuté filmy

Další snímek je belgická tragikomedie Můj růžový život (Ma vie en rose, 1997), kterou natočil režisér Alain Berliner. Sedmiletý Ludovic je přesvědčený o tom, že se brzy stane dívkou. Líbí se mu maminčiny šaty, líčidla a jeden spolužák, se kterým by se rád oženil. Pro chlapce jasná věc pro okolí a sousedy potenciální nebezpečí od malého úchyláka.
Tragikomedie, která odhaluje pod slupkou idylického prostředí nesnášenlivost a maloměšťácké pokrytectví si získala v zahraničí velký ohlas a u nás bohužel prošuměla. A to je škoda. Svědčí o tom nejen Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční film ale i Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech. Film nabízí na evropské poměry špičkovou řemeslnou úroveň a vynikající herecké výkony. Jako lekce proti předsudkům ideální záležitost.

Přehlédnuté filmy

Dalším filmem, o kterém jste pravděpodobně neslyšeli je vydařená irská komedie Vše o Adamovi (About Adam, 2000) Gerarda Stembridge. Lucy je zpívající servírka a jednoho dne si všimne milého a sympatického Adama a tak s ním začne chodit. Pak ho před celou rodinou požádá o ruku a Adam nadšeně souhlasí. Jsme v okamžiku zasnoubení a přesouváme se časem na začátek a sledujeme Adama tentokrát z jiného úhlu a to nás bude čekat, ještě dvakrát. Uvidíme, co si s Adamem užije Lucyna vdaná sestra Alice a nebo další sestra intelektuální Laura a to se ještě dostane ke slovu bratr David.
Zajímavá komedie Gerarda Stembridge ukazuje, jak si jednotliví lidé vybásní ideálního člověka a on jim v tom nebrání. Hlavní hrdina se v průběhu filmu stane pozorným partnerem, uspokojivým milencem, něžným intelektuálem a nejlepším kamarádem. Tahle příjemná Irsko-Britská komedie vzbudila ve své době a domovině slušný ohlas a stojí za shlédnutí.

Přehlédnuté filmy

Posledním filmem, který bychom rádi připomenuli je pak snímek Muži v říji (2009) Roberta Sedláčka. Zdařilá komedie, ke které je dobré si otevřít láhev s dobrým mokem nabízí velmi kvalitní herecké zázemí a řadu velmi povedených gagů. Snímek u diváků bodoval podstatně méně, než by si zasloužil a to především díky otřesnému plakátu a nijakému marketingu. Film není žádnou velkou ,,řachandou“, ale zároveň není ani nesrozumitelným rádoby art filmem. O tom svědčí i vybrání prestižního magazínu Variety do své sekce na MFF v Karlových Varech.
Děj se točí ohledně mistrovství světa ve vábení jelenů a jedné potřebné silnici pro malou vesnici. Možná si film udržuje poetiku starosvětským okem, ale rozhodně není ztrátou času.

Berte tedy tyto filmy jako nabídnuté tipy pro zpestření nudného večera či odpoledne a my se zase vydáme lovit do neprobádaných vod kinematografie. Máte-li tip na zajímavý film do této rubriky, pak nám ho zašlete na redakční email redakce@realfilm.cz.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist