Red (2010)

Red (2010)

Red

USA 2010, režie: Robert Schwentke, scénář: John Hoeber, Erich Hoeber podle comicsu Warrena Ellise a Cully Hamnera, hudba: Christophe Beck, kamera: Florian Ballhaus, střih: Tom Noble, hrají: Bruce Willis, Mary Louise Parker, John Malkovich, Karl Urban, Morgan Freeman, Ernest Borgnine, Hellen Mirren, Brian Cox, Richard Dreyfuss

111 minut, 2.35:1, Super 35, barevný

Film:

Frank Moses (Bruce Willis) je penzista. Trhá šeky s důchodem, aby si mohl povídat s příjemnou Sarah (Mary Louise-Parker) na zákaznickém oddělení. Ta mu vypráví o své touze zažít dobrodružství a Frank lačně hltá každé její slovo. Čte si kvůli ní brakové romány a jednou se odváží jí říct, že má cestu do Saint Louis (to určitě!:-)), kde Sarah bydlí.

Po krátkém zaváhání Frankův objekt touhy souhlasí. Střih. Komando po zuby ozbrojených zabijáků, vyjde do Frankova bytu. A do té doby normální penzista je všechny ještě v županu zlikviduje. O pár minut později se Sarah vrací z dalšího nepovedeného rande s mužem, kterého jí dohodili známí a ouva. V jejím bytě je neznámý muž. Je to Frank, který jí naloží do auta a odveze před dalším komandem zabijáků.

Red (2010)

Frank je totiž RED – extrémně nebezpečný důchodce, kterého na penzi vyplácí CIA. Bude muset zalarmovat své bývalé kolegy, kteří se společně s ním ocitli na seznamu určeném k likvidaci, přesvědčit půvabnou Sarah o svých citech a hlavně přijít na to, kdo je chce všechny zabít.

Abych se přiznal, tak o comicsu Red jsem v životě neslyšel a to poslední na co by mě nalákal někdo do kina je film o důchodcích zabijácích. Jenže…Možná to, že vlastně netušíte, co od filmu očekávat je hlavní předností tohoto sympatického odpočinkového filmu.

Od prvních záběrů, které jsou výtvarně fantasticky zpracované a záměrně strnulém úvodu, které mají uvozovat příšernou nudu v životě Franka Mosese se začnete usmívat. Může za to skvělý důchodce Willis, chytlavá minimalistická hudba a řada obrazových vtípků – nápad s pohlednicemi je mimořádně půvabný. V úvodních minutách se budete spíš usmívat než popadat za břicho, ale v tomto případě platí pověstné méně znamená více.

Red (2010)

Ústřední duo Bruce Willis a Mary Louise Parker by hravě utáhlo celý film, ale producenti i za cenu, že natočili nepřístupný film a odešli od velkého studia tolik věřili v sílu předlohy, že angažovali i do epizodních rolí fantastické herce. S každým seniorem na plátně film dostává nálož živé vody a cameo Ernesta Borgninea může v milovníkovi historie kinematografie vzbudit samovolný únik moči. Režisér totiž uhlídal všechny ty oskarové herce (klobouk dolů) k tomu, že nepřehrávají, nepitvoří se a dělají všechny ty neskutečné věci s kamennou tváří. Přesně tento typ klasické komiky, který vlastně úplně zmizel z kin nahrazený vším tím pitvořením, krkání, prděním, rádoby humorným požíváním tvrdých drog, kopáním do genitálií a semenu v kelímku od piva bezvýhradně funguje. A jelikož jsme v comicsu dojde i na efektně nadsazenou akci, která je politicky absolutně nekorektní.

Některé gagy mají slušnou šanci zkultovnět:
,,Proč se mě snažíš zabít?“
,,Vypadám jako někdo, kdo se tě snaží zabít?“
,,Protože, když jsme se viděli naposledy, snažil jsem se zabít já tebe.“
,,To už je dlouho.“
,,Někteří lidi si podobný věci pamatují.“

,,11 let mu dávali každý ráno dávku LSD:“
,,Na to vypadá celkem dobře.“
,,Velmi dobře.“

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Aktualizováno: 9. července. Ve věku 95 let zemřel Ernest Borgnine v nemocnici v L.A. R.I.P.

Přidat komentář

TOPlist