Batman začíná (2005)

Batman začíná (2005)

Batman začíná

USA 2005, Batman Begins, Režie: Christopher Nolan, scénář: Christopher Nolan a David S. Goyer, kamera: Wally Pfister, hudba: Hans Zimmer, střih: Lee Smith, hrají: Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Katie Holmes, Cillian Murphy, Morgan Freeman, Liam Neeson, Tom Wilkinson, Rutger Hauer, Ken Watanabe

formát: 2.35:1, 35 mm, některé kopie IMAX – 70 mm, barevný, délka: 140 minut

Nominace na Oskara za nejlepší kameru, Nominace na BAFTA – speciální efekty, zvuk, výprava a desítky dalších cen a nominací

Film:

Bruce Wayne (Christian Bale) nemá netopýry v lásce, stejně jako vrahy svých rodičů a potažmo vůbec všechny kriminálníky. Když se to tak vezme má znaky pomstychtivého asociála. Od psychopatů, které likviduje, ho však dělí přátelství s rodinným komorníkem Alfrédem (Michael Caine), sympatickým mentorem a vynálezcem Foxem (Morgan Freeman) miliarda dolarů, kterou má na kontě a láska přítelkyně z dětství Rachel Dawsové (Katie Holmes). Bruce Wayne je totiž starý dobrý Batman, jež se dočkal opět nového kabátu. Tentokrát se dozvíme o jeho původu a uvidíme střetnutí s šíleným psychiatrem Jonathanem Cranem (Cillian Murphy), brutálním mafiánem Carminem Falconem (Tom Wilkinson) a především jeho bývalým přítelem a učitelem Ras Al Ghúlem (Liam Neeson).

Batman začíná (2005)

Batmanova mytologie se dočkala dalšího důstojného přírůstku, který nás vrací na začátek celé ságy. Ačkoliv nemám nic proti Batmanům Tima Burtona, další přírůstky Joela Schumachera jsou velmi jemně řečeno podprůměrné. A přitom se mělo jednat o zbrusu novou adaptaci comicsu Batman Year One, kterou pro Warner Bros psali na zakázku bratři Wachovští. Když se ale protáhla série Matrix rozhodli se z Batmana vycouvat ve prospěch něčeho osobnějšího. Warner Bros proto pro znovuoživení ságy chtěla někoho mladého a ideální první kandidát byl Darren Aronofsky. Poté, co se však na projekt zeptal Christophera Nolan a postavil si v garáži vlastní model Gothamu, který ukázal producentům a řekl jim svou vizi, bylo načase udělat Arronofskymu pá pá. Člověk nemusí být zrovna Freud nebo Jung, aby mu nedošlo, že tihle dva se od té doby asi příliš nemusí.

V Nolanově vizi Batmana se dá vše logicky vysvětlit, každý úder má zřetelný následek a Batman vážně neumí létat. Velkou výhrou filmu je obsazení Christiana Balea, který je velmi dobrou volbou a ostatní epizodní hvězdné role jsou neuvěřitelné. Troufám si tvrdit, že tak skvělý casting Batman ještě neměl a to už v něm účinkovala celá řada hvězd.

Batman začíná (2005)

Batman začíná je přesně ten film, který jsem docenil až poté, co jsem viděl Temného rytíře. Ačkoliv jsem si pro sebe pana Christophera Nolana objevil již s Mementem v roce 2001 a od té doby s napětím a velkým očekáváním sleduji každý jeho projekt od prvních fám až po premiéru, tak Batman začíná mě v době uvedení nechal chladným. A to přestože jsem ho viděl v kině a později na DVD. Vždy tak nějak prošuměl okolo mě. Zkrátka, čekal jsem vždy víc. Když jsem byl v kině 3x na Temném rytíři a sledoval jsem na imdb, jak jeho hodnocení stoupá, tak jsem se rozhodl podívat se na něj znovu. A ejhle. Vedle Temného rytíře, mi najednou docvaklo, jak skvělý ten film je a že tvůrce byl od začátku o krok napřed než já. A věřte, že mě, jako ješitnému chlapovi se to přiznává opravdu těžce:-).

Na začátku každé ságy, byť sebeznámější čelí filmoví tvůrci před nejtěžším úkolem – zvládnout expozici. Přestože máte k dispozici notoricky známou předlohu musíte nastavit pravidla svého způsobu vyprávění a nespoléhat na všeobecné znalosti. Geniálně to vymyslel Steven Spielberg v Dobyvatelích ztracené archy a ještě lépe George Lucas v Hvězdných válkách. Žluté titulky ubíhající do daleké, předaleké galaxie za podkresu geniální hudby Johna Williamse doslova změnily dějiny filmu. Nolan však na to šel ještě jinak. Využil střihu. Nolan jako jeden z mála filmařů totiž využívá veškerých možností filmového média a to naprosto bez předsudků. Kdyby totiž schematický scénář k vysokorozpočtovému blockbusteru pustil do kin v lineární podobě, tak by se horko těžko dostal nad úroveň selského hodnocení neurazí, nedojme.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist