Iron Man (2008)

Iron Man (2008)

Iron Man

USA 2008, Iron Man, režie: Jon Favreau, scénář: Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway podle stejnojmenného comicsu, kamera: Matthew Libatique, hudba: Ramin Djavadi, střih: Dan Lebental, hrají: Robert Downey jr., Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges, Terrence Howard a další…

formát: 2.35:1, 35mm, barevný, délka: 126 minut

Nominace na Oskara – nejlepší střih zvuku, nejlepší vizuální efekty, nominace BAFTA – nejlepší vizuální efekty a více než 50 dalších cen a nominací

Film:

Děj je prostinký. Hlavní hrdina Tony Stark (Robert Downey jr.), dědic zbrojního impéria s ohromným výzkumným programem, je zajat na Blízkém východě a mučen. Po dramatickém útěku a vážném zdravotním kolapsu se však z arogantního hejska obchodujícího se zbraněmi stane alespoň trochu nový člověk. Brzy totiž usoudí, že by bylo možná na čase lidem pomáhat a proto se rozhodne svou genialitu směřovat k pomoci lidstvu, ale to se jaksi nelíbí akcionářům, zejména Obadiahu Staneovi (Jeff Bridges).

Velká filmová studia zjistila, že komiksové velkofilmy jsou zatraceně dobrý artikl až firma Marvel, které povážlivě klesaly zisky z prodeje tištěných komiksů, řekla dost. To je přece náš byznys, uděláme si to po svém a ve svém. Marvel tak založil vlastní produkční společnost a spojil se s finančníky z celého světa, aby za 175 milionů dolarů poslali do světa film o zhýralém výrobci zbraní Tonym Starkovi alias budoucímu Iron-Manovi. Po rozsáhlých konkurzech na celé čáře zvítězil herec Robert Downey jr., který kromě oskarové nominace za propadák Chaplin proslul především vedlejšími rolemi, ale hlavně pobytem ve vězení a paradoxně právě tato aura hlavní postavě neuvěřitelně pomohla.

Iron Man (2008)

Proměna je tak díky skvělému hereckému talentu Roberta Downey jr. velmi uvěřitelná (dá-li se o tom mluvit v takovém žánru jako je comicsový film). Na filmu je zajímavé to, že má překvapivě dobrý scénář plný svižných komických dialogů, skvělé vizuální efekty, přehledně natočenou akci a i když se nacházíme v bezpečném hájemství obrovského popcornového letního velkofilmu pro celou rodinu, snímek uspokojí paradoxně i ty diváky, kteří podobné filmy skutečně příliš nemusí. No, scénář. Film se začal natáčet bez hotového scénáře a Jon Favreau nechal neustále běžet 2 kamery namířené na skvěle improvizujícího Downeyho jr. (dejte si jakýkoliv rozhovor s ním, je skutečně mimořádně pohotový), z kterých často vycházely neuvěřitelné slovní přestřelky s Gwyneth Paltrow. Ta si však musí odnést také zasloužené znání, protože ona musela na leckdy prvoplánové vtípky okamžitě reagovat.

Iron Man (2008)

Filmu velmi pomáhá herecké obsazení ve vedlejších rolích – Gwyneth Paltrow, Jeff Bridges a Terrence Howard, ale kde by byli bez zajímavé režie Jona Favreaua, který sice natočil 2 komerčně úspěšné tituly, ale že zvládne takhle dobře natočit velký letní film v to opravdu nedoufal nikdo. Svou pověst potvrdil skvělou dvojkou a jsem docela zvědavý, jak se popere s filmem Cowboys and Aliens, o kterém jsme psali již zde.

Iron Man každopádně uspěl jak u kritiky, tak především u diváků a celosvětové tržby v kinech kolem 600 milionů dolarů dali bez problémů zelenou neméně úspěšnému a hlavně velmi vydařenému pokračování. Iron Man se dá vcelku s přehledem doporučit širokému diváckému spektru. Jediné, co se u těchto filmů nepovedlo jsou trailery. Filmy o Iron Manovi jsou totiž mnohem lepší a to se povede skutečně málokdy.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist