Mexický fantasta Guillermo Del Toro

Guillermo Del Toro

Guillermo Del Toro

Jsem asi jeden z největších fanoušků Guillerma Del Tora a mohu to tvrdit již docela dlouho. Rozhodně déle, než ostatní zpátečníci, co ho znají jen díky Faunovu labyrintu. Dokonce jsem šel tak daleko, že jsem zapracoval jeho hollywoodský debut do mého autorského čtení Houmrova cesta ke slávě, které jsme uvedli i na psychiatrii v Bohnicích. Nikoliv v rámci terapie, ale festivalu Mezi ploty pochopitelně. Dnes se milí čtenáři, podíváme na zoubek, nebo lépe, ostrý špičák Guillerma Del Tora.

Gullermo Del Toro se narodil 9. října 1964 v Guadalujara Jalisco v Mexiku. S Del Torem máme společné katolické vzdělání, avšak získávat ho v Praze na nejstarší fakultě UK a nebo v Mexiku, kde se přeci jenom víra chápe úplně jinak, je docela rozdíl. A malý Guillermo pro své nejbližší okolí jiný byl, což potvrzuje skutečnost, že na něj babička 2x poslala místního exorcistu, což rozhodně není vymítač ďábla, přátelé. Přesto se film Vymítač ďábla stal pro něj osudovým filmem, protože se seznámil s legendárním maskérem tohoto snímku Dickem Smithem, který ho naučil řadu věcí a jehož poznatky použil do svých prvních nesmělých amatérských pokusů.

Guillermo Del Toro

Jeho pověstný zápisník s příšerkami se už od dětství povážlivě plnil a chlapec plný báječné představivosti věděl, že kdyby požil alkohol nebo drogy mohl by se nechat rovnou hospitalizovat na již zmíněné psychiatrii a odevzdat klíče. Jako nepříliš hezké dítě s výraznou nadváhou nebyl příliš oblíbený a tak se nelze divit, že jednou z jeho prvních prací byl zřízenec v márnici, kde se dají všude na světě vydělat hezké peníze. Navíc tam nikomu nevadil a pokud ano, tak do očí mu to nikdo nikdy neřekl. Na rodné hroudě se setkal se spoustu násilí a zjistil, že když někoho praštíte do hlavy lahví od piva, tak se obvykle nerozbije (Faunův labyrint, vzpomínáte? Brr…). Vydělané peníze však byly pouhým prostředkem k vlastnímu byznysu, protože takovou práci nechtěl dělat věčně ani Del Toro.

Začátkem 80. let si založil v Mexiku malou firmu Necropia a věnoval se tvoření masek pro televizi a nezávislé produkce. V polovině 80. let také produkoval a režíroval úspěšný mexický televizní seriál Hora Marcada, který má ve své vlasti dnes již kultovní status.

Guillermo Del Toro

Mravenčí prací se tak po několika letech dřiny mohl konečně pustit do celovečerního debutu, kterým se stal film Stroj času (Cronos, 1993). Příběh je o starožitníkovi, který objeví podivný mechanismus v sošce archanděla Michaela. Ten pracuje na bázi lidské krve a svému majiteli zaručuje výměnou novou životní energii. Jenže takový přístroj nezůstane bez povšimnutí.

Film s rozpočtem 2 miliony dolarů spojil režiséra poprvé se svým o mnoho starším alter egem Ronem Perlmanem a stal se skutečnou událostí. Film se promítal s velkým úspěchem v prestižní režisérské sekci v Cannes, vyhrál mexické filmové ceny a hlavně se dostal do široké distribuce po celém světě.

Guillermo Del Toro

Takový tvůrce pochopitelně neunikl pozornosti bratrů Weinsteinů, kteří se ho zeptali, co by chtěl natočit a dali mu na výběr z řady látek. Del Toro si vybral horror Mimic podle krátké povídky Donalda A. Wohlheima o zkaženém lidstvu, na které Bůh sešle pohromu v podobě obřích švábů. Weinsteinům se projekt zalíbil a dali mu zelenou. Del Toro získal 25 milionový rozpočet a do hlavní role velmi talentovanou Oskarovou herečku Miru Sorvino.

První záběry však u Weinsteinů vyvolaly zděšení. K Del Torovi byl povolaný další scenárista a přepsalo se celé vyznění filmu, takže místo Boha byla nepřítelem evoluce a Bob Weinstein přiměl Del Tora natočit řadu lekaček, které režisér přímo nesnáší kvůli jejich lacinosti. Pointu Vám však nevyzradím a raději odkážu na celý snímek, který jistě stojí za shlédnutí. I přes výrazné hádky se nakonec film dokončil i s Del Torem na režijním křesle a film slavil i docela slušný komerční úspěch a odstartoval sérii laciných videopokračování. Mě v paměti zůstala především ta neuvěřitelná atmosféra, kterou Del Toro vykouzlil pomocí úplně obyčejných věcí, jako jsou lžíce.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist