Nejvtipnější hlášky z českých pohádek

S čerty nejsou žerty (1984)

Nejvtipnější hlášky z českých pohádek

Štědrý den doslova za dveřmi a ačkoliv si všichni přejeme pohodové a klidné Vánoce, venku to tak rozhodně nevypadá. Zmatek dorazil pochopitelně i do redakce Realfilmu, kde se nám vlivem ,,skvělého“ počasí, chybějících zásilek, zapomenutého notebooku a nutných povinností poněkud opožďuje naplánovaný redakční plán. Nicméně nebojte, všeho se, byť s mírným zpožděním, dočkáte. A abychom se z toho předvánočního shonu všichni nezbláznili, připomeňme si nevtipnější hlášky z českých pohádek.

Hlášky, z podle mého úhlu pohledu, nejzábavnější pohádky S čerty nejsou žerty jsme si sice připomněli již minulou neděli v rubrice Retro a legendy a pohádkovou tvorbu jsme měli také na programu v minulém průvodci filmem, ale pořád nám zbývá řada povedených filmů, kde se to dobrými hláškami jenom hemží.

Samolibý král Já I. (Jan Werich) v pohádce Martina Friče Byl jednou jeden král sice svou dceru bláhově vyhnal do lesů, když řekla, že ho má ráda jako sůl, ale hláškovat uměl dobře.

Já I: „Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Chce se mi spát. Spát se mi chce. Co se mi chce? Spát. Spát se mi co? Chce. Komu se chce spát? Mně ne. Já neusnu a neusnu.”

Jeho humorného poradce Atakdále ztvárnil skvělým způsobem král českých komiků Vlasta Burian.

Atakdále: „Všichni se obraťte. Král vstupuje do tajných dveří.”

nebo hláška, která se dostala i do běžného slovníku:

Atakdále: „Někdo mě tady lechtá, čepice ti vstává na hlavě a já jsem tajtrlík? Zaprvý, nevím, co to je! A za druhý mě to uráží…”

Atakdále: Přiměřeně, přiměřeně…

Průvodce českými filmovými pohádkami

Kde se to ale opravdu hemží lidovými hláškami je pochopitelně nestárnoucí a milá pohádka Pyšná princezna. Ta úplně nejznámější je reakcí na příchod zbrojnošů hledající princeznu Krasomilu.

Zbrojnoš: Přejeli jsme devatero měst a devatero údolí, přejeli jsme devatero řek a devatero kopců. Všude jsme bedlivě pátrali po jasné princezně.
Král: A našli jste ji?
Zbrojnoš: Nenašli, nejjasnější pane králi.
Zbrojnoš2: Jeli jsme dnem a nocí. Za svítání a za poledne.
Král: A našli?
Zbrojnoš 2: Nenašli.
Zbrojnoš3: Nejjasnější…
Král (mávne žezlem): Našli?
Zbrojnoš 3: Nenašli nejjasnější, pane králi.
Poté král vypočítává u všech 5 zbrojnošů. Král: Nenašli. Nenašli. Nenašli. Nenašli. Našli?
Zbrojnoš 5: Nenašli.
Přichází rádcové.
Král: Našli moji rádcové? Našli? Našli? Našli…Nenašli. To vidíš, to všechno proto, že jste tak zamotali. Já už vás nebudu poslouchat.
Rádce1: Chceme jen jeho dobro.
Rádce2: Plníme jeho příkazy.
Rádce 3: Ten král si moc dovoluje. To se mu nebude trpět.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist