S čerty nejsou žerty (1984)

S čerty nejsou žerty (1984)

S čerty nejsou žerty

Give the Devils His Due, alternativní název: Čertův švagr, ČSSR 1984, režie: Hynek Bočan, scénář: Jiří Just a Hynek Bočan podle pohádky Boženy Němcové, kamera: Jaromír Šofr, střih: Dalibor Lipský, hudba: Jaroslav Uhlíř, hrají: Vladimír Dlouhý, Ondřej Vetchý, Josef Kemr, Viktor Preiss, Jaroslava Kretschmerová, Karel Heřmánek, Jana Dítětová, Dana Bartůňková, Monika Pelcová, Václav Vydra a komentář namluvil Luděk Munzar

formát: 1,33 : 1, 35 mm, barevný, délka: 95 minut

Film:

,,Ať už peklo bylo nebo nebylo, vymyšleno bylo dobře.“ Po výtvarně skvěle zinscenovaném úvodu, kde nechybí působivá bitva a řada promyšlených obrazů barokní ikonografie se ocitáme ve mlýně, kde stárnoucí ovdovělý mlynář podlehne svodům neuvěřitelné mrchy Doroty (Jaroslava Kretschmerová), která plánuje s rafinovaně podlým správcem (Viktor Preiss) mlynáře utahat natolik, aby byl jeho pobyt na světě pokud možno, co nejkratší.

Vypravěč to okomentuje všeříkajícími slovy:„Chceš-li učiniti ze starého muže blázna, dej mu mladou ženu…”Jediný kdo to vidí je jeho hodný syn Petr (Vladimír Dlouhý), který však už tragédii nedovede zabránit. Když se oba padouši rozhodnou odstranit i Petra, alespoň pobytem ve vězení, netuší, že k jeho dobře míněné odplatě mu pomůže samo peklo. Jenže k dobrému konci ho čekají ještě mnohá úskalí, ale i radosti, z nichž ta nejvýraznější je pochopitelně láska.

S čerty nejsou žerty (1984)

Režisér Hynek Bočan je širokou veřejností zbytečně přehlížený režisér a přitom právě jeho tvorba v 60. letech neunikla pozornosti art kinům v USA a naleznete ho v řadě zahraničních publikací. Bočan je autor fantastického filmu Čest a sláva s Rudolfem Hrušínským, který se odehrává na tvrzi v posledním roce třicetileté války a který si i přes úspěch v Benátkách vysloužil uložení do trezoru, Soukromé vichřice, kdy skvěle převedl na plátno Vladimíra Párala nebo zajímavého dramatu Pasťák, který Bočan roztočil v roce 1968 a mohl ho dokončit až v roce 1989, připočtete-li k tomu seriál podle Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu, tak už asi tušíte. Normalizační léta přinesla Bočanovi kruté vystřízlivění a bohužel se můžeme jen domnívat, jak by jeho filmy mohly vypadat, kdyby je natočil ten tvůrce, co točil v 60. letech a ne ten, který musel poslat do dolů Partu hic. V tomto ohledu je pohádka S čerty nejsou žerty ukázkou toho, že Bočan si mohl v žánru pohádky natočit konečně, co chtěl. I když pochopitelně ne úplně.

S čerty nejsou žerty (1984)

Jednu z hlavních rolí hrál Josef Kemr, který byl v té době na seznamu zakázaných herců, stejně jako Luděk Munzar. Pro vysvětlení termínu zakázaný herec. To je takový herec, který měl za normalizace omezené pole působnosti v televizi a ve filmu a v případě, že režisér chtěl takového herce obsadit mohl využít pouze jednoho do vznikajícího projektu. Na seznamu tehdy byl např. ještě Rudolf Hrušínský nebo Blanka Bohdanová. V tom jsou S čerty nejsou žerty zajímavé, že můžeme slyšet Luďka Munzara alespoň jako vypravěče příběhu.

Prvním všeobecně rozšířeným omylem je, že pohádku napsal Zdeněk Svěrák, ale není tomu tak. Předlohu Boženy Němcové přepsal do podoby filmového scénáře Jiří Just a právě režisér Hynek Bočan. Zdeněk Svěrák je autor písňových textů. Pohádka S čerty nejsou žerty totiž obsahuje to ,,nadčasové“, co se vždy Bočan snažil dostávat do svých filmů – vytvořit paralelu děje filmu k současné realitě, skvěle vést herce a hlavně zůstat srozumitelný cílovému publiku. Scénář vychází z klasické pohádky Boženy Němcové a je krásnou ukázkou toho, že když herci vidí kolem sebe kreativní atmosféru začnou sami tvořit.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist