Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

USA 1974, The Texas Chainsaw Massacre
režie: Tobe Hooper, kamera: Daniel Pearl, hudba: Wayne Bell, Tobe Hooper, scénář: Kim Henkel, Tobe Hooper, střih: Larry Carrol, Sallye Richardson, hrají: Marilyn Burns, Allen Danziger, Paul A. Partain, William Vail, Teri McMinn, Edwin Neal, Gunnar Hansen

83 minut, barevný, 1.78:1, 16 mm, filmové kopie 35 mm

Film:

Skupina 5 mladých hipisáckých vysokoškoláků vyrazí na prázdninový výlet po Texasu. Jejich základním problémem je, že se rozhodnou přenocovat nedaleko kanibalského klanu dělníků z jatek.

Nejvýraznějšími členy rodiny je stařičký patriarcha, který je už tak starý, že sotva může sát krev z prsu mladé oběti a pochopitelně příšerná ikona celého žánru Leatherface (Gunnar Hansen v životní roli), který skvěle ovládá motorovou pilu a nosí kvůli své strašné chorobě na obličeji masku z kůže svých obětí. Jedna z dívek Sally (Marilyn Burns), však nechce skončit jako dezert pošahané rodinky a tak se v jednom z nejslavnějších filmových konců pokusí uprchnout.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Film za 150 000 dolarů natočil jako svůj režisérský debut vysokoškolský učitel Tobe Hooper a z filmu se stal obrovský hit a kultovní film, který odstartoval jednu z nejúspěšnějších horrorových sérií všech dob, která k dnešnímu čítá 6 filmů, z toho 1 je líčen jako příběh pro další generace, 1 je přímý remake od Marcuse Nispela a poslední díl s příznačným podtitulem The Beginning je prequelem k selé sérii. Zároveň film dodnes vyvolává vzrušené debaty o potencionálních škodlivých vlivech na diváky.

Film je líčen jako autorská rekonstrukce skutečného případu. Thomas Hewitt byl zaměstnanec jatek v Travis County a v jeho domě bylo nalezeno 33 mrtvých obětí, které občas rozřezával motorovou pilou. Ve filmu je celá rodina kanibalů, která ve slavné scéně pojídá lidské maso. Mimochodem v námi sledovaném původním filmu je motorovkou rozřezána jenom jedna oběť. Stejný případ byl rozebírán i v seriálu Akta-X. Nicméně jako předobraz filmu posloužil i kriminální případ známého sériového vraha a kanibala Eda Gaina, který inspiroval Hitchcockovo Psycho a slavné Mlčení jehňátek podle předlohy Thomase Harrise.

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Tvůrce bohužel prozradil 1 přehlédnutý fakt. V úvodních titulkách se píše, že události filmu se odehrávaly 18. srpna 1973, jenže natáčení proběhlo již mezi 15. červencem až 14. srpnem 1973. Mimochodem točilo se 16 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Film je víceméně kvazidokumentární rekonstrukcí, která nechce nic jiného než diváky absolutně vyděsit. A daří se jí to opravdu brilantně. Dlouhé scény bez jediného střihu obsahují tak znepokojující záběry, že si přejete, aby kameraman konečně zaostřil někam jinam nebo zmatené oběti utíkající prakticky neosvětlenou noční scenérií a bojí se o život.

Herec, který ztvárnil Leatherface potřeboval v jedné scéně, aby herečce tekla krev z prstu a jelikož se mu stále nedařilo otevřít tubu z falešnou krví, tak jí jednoduše říznul doopravdy. Ona s hercem opravdu moc velká legrace nebyla, protože měl k dispozici pouze 1 košili, kterou musel mít po dobu 4 týdenního natáčení pořád na sobě.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist