Trilogie X-Men (2000, 2003, 2006)

Trilogie X-Men (2000, 2003, 2006)

Trilogie X-Men (2000, 2003, 2006)

X – MEN (2000)
režie: Bryan Singer, scénář: David Hayter, kamera: Newton Thomas Sigel, hudba: Michael Kamen, střih: Steven Rosenblum, Kevin Stitt, John Wright, hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Anna Paquin, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Bruce Davison, Rebecca Romijn

100 minut, 35 mm, 2:35:1, barevný

X 2 (2003)
režie: Bryan Singer, scénář: Michael Dougherty, Dan Harris, David Hayter, kamera: Newton Thomas Sigel, hudba: John Ottman, střih: Elliott Graham, John Ottman, hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Anna Paquin, Brian Cox, Allan Cumming, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Bruce Davison, Rebecca Romijn

133 minut, 35 mm, 2:35:1, barevný

X-Men: The Last Stand (2006)
režie: Bret Rattner, scénář: Simon Kinberg, Zak Penn, kamera: Dante Spinotti, hudba: John Powell, střih:Mark Goldblatt, Mark Helfrich, Julia Wong, hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian McKellen, Anna Paquin, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Bruce Davison, Rebecca Romijn

104 minut, 35 mm, 2:35:1, barevný

Film:

X-Men patří po právu mezi nejzdařilejší comicsové velkofilmy. Kromě toho, že trilogie byla tvořena skvělými profesionály a v hlavních rolích se objevují skutečně fenomenální herci všech generací, jsou kvalitně odvedenou zábavou. Kromě toho jsou ale bezesporu jediným comicsem, který kromě kasovního úspěchu promlouvá i o nešvarech lidské společnosti.

Trilogie X-Men (2000, 2003, 2006)

Comics X-Men spatřil světlo světa v roce 1963 v nakladatelství Marvel (Iron Man, Hulk, Thor – o filmu zde) a chybělo málo a jmenoval se Mutants. U Marvelu se však obávali, že význam tohoto slova málokdo zná, proto ho přejmenovali na X-Men nebo-li Lidé s eXtra schopnostmi, ale ve filmovém podání se hodí spíš anglická výslovnost, tedy eX-Men – bývalí lidé. Comics měl ohromný úspěch a od té doby vychází již 10 řad, kde vystupují stovky zajímavých postav tohoto unikátního vesmíru.

O prvním díle jsme již podrobně psali v nejslavnějších comicsových adaptacích I a věnovali jsme se jim i v profilu Bryana Singera.

Genezi vzniku a okolnosti uvedení tedy známe, ale podívejme se na samostatný film. Film jsem viděl již v premiéře v berlínském kině na Postdamer Platzu v křišťálově čistém zvuku s licencí George Lucase a musím říct, že mě ten film skutečně chytil, přestože jsem od něj vůbec nic nečekal.

Zajímavá expozice, nadhození velkých témat o lidské nesnášenlivosti a následné mysteriózní představení Wolverinea (Hugh Jackman) a Rogue (Anna Paquin) měly potřebnou atmosféru a švih. Na to kolik je ve filmu postav je scénář vystavěn opravdu skvěle. Žádný balast a přitom všichni hned vědí o charakterech spoustu nezbytných informací a chápe jejich motivaci. V tomto ohledu jsou X-Meni sice klasicky vystavění, ale nenudíte se. Když pak dojde na jakési vyřešení zápletky prvního dílu a zajímavé finále s dobře natočenou akcí a několika žertovnými momenty, film hezky vejde, neuškodí a dá se na něj bez problému dívat vícekrát.

Trilogie X-Men (2000, 2003, 2006)

Právě skutečnost, že film zůstává překvapivý i po několikáté je hlavním důvodem, proč se X-Men těší takové kultovnosti. Nicméně film těží také s vynikajícího castingu. Hugh Jackman, který na poslední chvíli vystřídal Dougray Scotta, který se zranil na dvojce Mission Impossible se pro roli snad narodil a ústřední duo Patrick Stewart a Ian McKellen je důkazem, že i v mainstreamu mohou hrát shakespearovští herci. Patrick Stewart byl každopádně překvapený z nabídky role profesora Xaviera a chtěl jí odmítnout kvůli Star Treku, který ho již proslavil a hlavně finančně zabezpečil. Bryan Singer mu však vysvětloval, že je to naopak přínos. Stewart se usmíval a ačkoliv nepochopil jedinou myšlenku, kterou mu režisér sděloval smlouvu k našemu štěstí podepsal.

Rád bych u prvního dílu vyzdvihnul skvělou hudbu skladatele Michaela Kamena (byl také v pořadu Na plovárně u Marka Ebena), který složil skvělá témata a motivy. Kamen byl v civilu velký pohodář a do titulků se nechal napsat jako Michael K-Men. Druhý díl už nemohl složit, protože skládal v Praze pro svého přítele Kevina Costnera hudbu k westernu Open Range a bohužel těsně po dokončení tohoto snímku předčasně zemřel.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist