Dannyho parťáci (2001)

Dannyho parťáci (2001)

Dannyho parťáci

USA 2001, Ocean´s Eleven, režie: Steven Soderbergh, scénář: Ted Griffin, kamera: Peter Andrews (Steven Soderbergh), hudba: David Holmes, střih: Stephen Mirrione, hrají: George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Andy Garcia, Julia Roberts

116 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

Danny Ocean (George Clooney) se vrací z lapáku se slovy:,,Prý jsem splatil dluh společnosti,“ na to dostane odpověď od kamaráda:,,Nevím, žádný šek mi nepřišel.“ Jeho žena Tess (Julia Roberts) si užívá s gangsterským šéfem kasina Terry Benediktem (Andy Garcia), který z čerstvě propuštěného zloděje nemá vůbec radost. Danny totiž začne dávat dohromady partu dalších lapků a chystá se na vyloupení kasin právě Terrymu. Pomsta bude sladká a k odplatě toho bude ještě víc než dost.

Projektem hýčkaného režiséra Stevena Soderbergha po fenomenální Oskarové žni roku 2000, kdy uspěl hned s 2 zajímavými filmy Erin Brockovich a Traffic – Nadvláda gangů se stal kupodivu remake slavné průměrné komedie tzv. rat pack, jejíž tvrdé jádro tvořil např. Dean Martin nebo Frank Sinatra. Novou slavnou partu začal vést George Clooney, šedá eminence Hollywoodu, jehož zásluhou se z nenáročné limonády stala chytrá a příjemná oddychovka a který byl zároveň se Soderberghem producentem filmu.

Dannyho parťáci (2001)

Hlavním producentem byl ovšem zkušený Jerry Weintraub, který musel nejdříve snášet další neortodoxní nápady Stevena Soderbergha. Ten chtěl totiž film natočit regulérně černobílý. U Warnerů se o tom dokonce chvíli uvažovalo a rozhodnutí nakonec vyznělo slušně šalamounky. Černobílý ano, plánovaný rozpočet ne. A tak se Soderbergh poslušně vrátil k barvě. Natáčení bylo plné ,,legrace“. To opět zvláště ocenil producent filmu Jerry Weintraub. Asi nejdrsnějším vtípkem bylo, když mu Pitt nalil do pití projímadlo, zatímco Clooney mu pod záchodové prkénko v jeho přívěsu napnul potravinářskou fólii.

Remake filmu Ocean´s Eleven, jehož hlavní devízou bylo obsazení tehdejších největších superhvězd má největší sílu v obsazení dnešních největších superhvězd. A tak se tu schází George Clooney, Matt Damon, Julia Roberts, Elliot Gould, Brad Pitt, Don Cheadle a Andy Garcia. Julia Roberts ve filmu účinkuje pouze v epizodní roli a není tajemství, že v tomto filmu hrála za dvacet dolarů. K tomu se váže historka, kdy George Clooney poslal Julii dvacku v obálce se slovy: ,,Slyšel jsem, že bereš dvacku za film. “ Ve filmu se mělo objevit ohromné množství hvězd. Řada však nezvládla svá ega a z projektu vycouvala. Clooney, který v té době rozhodně nebyl největší hvězdou ansámblu však svojí partu hravě strčil do kapsy.

Dannyho parťáci (2001)

Film pokračuje ve stylu vyprávění příjemné komedie Zakázané ovoce (Out of Sight), ale Soderbergh je u Dannyho parťáků podstatně jistější. Film se sice odehrává v současnosti, ale budí sympatickým a hlavně nenuceným retrostylem. Zlodějské přípravy jsou dostatečně napínavé, humor správně břitký a s každou hvězdou na plátně se vždy očekává pomyslné spadnutí čelisti a zvolání Ách!

Dannyho parťáci jsou velmi příjemná zábava, která nemá šanci nikoho urazit a je určena nejširšímu diváckému spektru. Film se stal ohromným kasovním hitem a dočkal se zatím dalších dvou pokračování.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist