Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Nejmocnější producenti II : Joel Silver

Minulý týden jsme zahájili třídílný seriál v rámci našeho tradičního průvodce filmem a jeho prostřední část budeme věnovat dalšímu výjimečnému producentskému gigantu Joelu Silverovi, který má za sebou Predátora, Die Hard, sérii Matrix a nejnověji třeba Sherlocka Holmese.

Joel Silver je hlučný, rychle mluvící a neúnavný producent. Je symbolem Hollywoodu již od 80. let a patří mezi nejmocnější producenty světa. Před každým letním blockbusterem dostává telefonát od spousty ostatních kolegů producentů, zda by se nepřijel podívat na jejich film a eventuelně se nepokusil o nemožné – zachránit kravinu za desítky milionů dolarů a častokrát to i vyjde.

Kariéru začínal jako associate producer ve společnosti Lawrence Gordona, kde se dobře zapsal hned svým prvním filmem. Byl to snímek The Warriors Waltera Hilla s Michaelem Beckem. Film se stal hitem a vzhledem k násilí a akci se stal brzy v USA kultovní podívanou. Silver tyto filmy vždycky vyhledával a navíc se mu s Hillem dobře spolupracovalo.

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Na Hillově dalším filmu 48 hodin, kde Joel Silver objevil Eddie Murphyho, kterého obsadil po boku Nicka Nolteho, o kterém se všeobecně tvrdilo, že nebude nikdy hvězda, dokázal, že zavře všem pochybovačům ústa. Scénář k filmu napsal Silverův kamarád Steven E. De Souza (Komando, Die Hard) Akční film o policajtovi (Nick Nolte), kterému pomáhá zkušený kriminálník Reggie (Eddie Murphy) vydělal v amerických kinech v roce 1984 neuvěřitelných 76 milionů dolarů a ohromné peníze vydělal na nosičích a televizních právech. Nesourodé duo dalo vzniknout Silverově úspěšnému receptu o nesourodých parťácích, které během kariéry zopakuje ještě bezpočtukrát. V té době byl sice ještě zaměstnancem u Gordona, ale začínal pomýšlet na vlastní kariéru.

V Hollywoodu ho však filmaři znali velmi dobře. Jeho výstupy byly pověstné – řev a rozbité nosy ho minimálně v historkách provázeli na každém kroku a pokud si vybavíte Zemeckisův revoluční animák Falešná hra s králíkem Rogerem, pak ten uřvaný producent z úvodu je dělaný právě podle Joela Silvera.

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Jeho prvním samostatným filmem bylo Komando s Arnoldem Schwarzeneggerem, které natočil pro studio Fox na doporučení Lawrence Gordona. Film s rozpočtem 10 milionů dolarů byla akční jízda nasazená na nepříliš dobré datum premiéry. Příběh je jednoduchý, jako dobře mířená rána pěstí – bývalý elitní voják (Schwarzenegger) se musí utkat proti skupině teroristů, kteří mu unesou dceru.

Ve filmu je až comicsově násilná akce, romantika, důraz na rodinu a správný hrdina se svaly, který Americe posedlé životním stylem připomíná, že po práci byste měli jít do fitka. A ono to vyšlo. Komando do kin celosvětově přineslo 57,5 milionů dolarů a třeba jen ve Francii ho vidělo 2,6 milionů diváků! Joel Silver se hned svým prvním filmem na svoje triko pořádně vytáhl. Silver měl testosteronové filmy rád a navíc diváci na ně táhli.

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Joel Silver ve své firmě vyvíjel projekty, občas si odskočil splatit dluh koprodukcí s Lawrencem Gordonem a hlavně zaměstnával své ,,2 bratry“, kromě již zmíněného Souzy také scenáristu s uměleckým jménem Shane Black. Ten přišel za svým ,,bratrem“ s několikastránkovým treatmentem (Blackovy scénáře nikdy nemají více než 8 stran – dopisuje až při procesu) k filmu Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon).

Akční thriller o psychicky labilním a násilném policajtovi Martinovi Riggsovi (Mel Gibson) trpícího nad ztrátou své milované ženy, který musí sloužit s policajtem vyloženě rodinného typu Rogerem Murtaughem (Danny Glover) je kombinací hned několika žánrů – kriminálního příběhu, rodinného dramatu, psychologického filmu a komedie zabalené do hávu vysokooktanové akce. Diváci vzali kina doslova útokem a Silver produkoval všechna pokračování (1987, 1990, 1992, 1998), které dohromady vydělaly doslova jmění.

Pages: 1 2 3

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    29. 4.2015 – Po vyhazovu od Warner Bros před pár lety a dehonestující kampani, kdy Silver poněkud přecenil své síly s budováním nového firemního sídla je pro mnohé bývalý hollywoodský mogul Joel Silver opět na koni. Jeho společnost Silver Pictures se dohodla s kanadským miliardářem Darylem Katzem, což je zatraceně milé pro jeho aktuální projekt v postprodukci s Ryanem Goslingem a Russelem Crowem, které bude distribuovat překvapivě opět Warner, takže Silver je zpátky v první lize a navíc výrazně štíhlejší a s úsměvem na tváři. Gratulace!

Přidat komentář

TOPlist