Přehlédnuté filmy II.

Průvodce Sci-fi III

Přehlédnuté filmy II..

Naše nepravidelná rubrika Přehlédnuté filmy se sice bude zaplňovat pomalu, ale jistě. Při pohledu na výsledky loňských českých filmů se nelze zbavit pocitu, že někteří filmaři zůstávají poněkud neprávem ignorováni veřejností. Na druhou stranu přehlédnutým filmem se může stát i dobře mířený komerční titul.

O kultovním sci-fi dramatu Ti druzí (Seconds, 1966), z kterého je i úvodní foto ke článku, proslulého veterána Johna Frankenheimera jsme sice už psali v Průvodci filmovými sci-fi III, ale rádi bychom tento přehlédnutý film, ještě trochu glorifikovali, protože jeho sledování nabízí fantastický zážitek.

Vysoký bankovní úředník John Randolph na základě telefonátu přítele změní svou identitu. Po zinscenované smrti mu záhadná společnost zařídí novou identitu a díky plastické chirurgii získá nový a mladší obličej. V nové a tajné identitě začne žít sexuálně nevázaný život na Malibu, ale zjistí, že ani ten mu nevyhovuje a žádá o recyklaci na svou starou existenci.

Film o záměně identit a paralelních životech se stal kánonem žánru a řada novějších snímků na něm vesele parazituje. Hlavní roli ztvárnil Rock Hudson, kterého však tehdejší diváci v nové roli absolutně nepřijali a film skončil komerčním fiaskem. Podívejme se však na The Seconds pod drobnohledem. Rock Hudson jako hlavní hrdina je chvílemi záměrně neuvěřitelně otravný a už tato skutečnost chtěla značnou odvahu. Inscenace deprese a zejména úvodní scény na nádraží jasně dokazuje, kde bere svou inspiraci Darren Aronofsky nebo seriál Lost.

Ve filmu je také velmi dobře pojatý názor na současnost, zatímco nazí hipíci slaví slavnosti vína, ne nepodobné antickým bakchanáliím, pak rádoby večírek v drahé vile připomíná neúprosnost establishmentu a hlavního proudu. Všimněte si, že pro dosažení deprese bohatě stačilo odmontovat ze dveří kliky. Závěry na Realfilmu neprozrazujeme, ale tento patří skutečně k těm absolutně nejdepresivnějším, co jste kdy viděli. (zkuste youtube)

Trailer k The Seconds naleznete zde.

Francouzský režisér Florent Emilio Siri je ve své domovině uznávaným filmařem a v Čechách je od něj dobře znám jeho hollywoodský debut Rukojmí (Hostage, 2005) s Brucem Willisem. Jeho vstupenka k tomuto filmu však byl přehlédnutý snímek Vosí hnízdo (2001), jehož dějovou linku si vypůjčili také tvůrci akčního filmu S.W.A.T.

Štrasburk je místo mezinárodního tribunálu, kam obrněná eskorta v čele s drsnou Labourieovou převáží nebezpečného zločince Abedina Nexhepa, šéfa mezinárodního obchodu s bílým masem. Po nehodě na dálnici však policisté musí změnit trasu. Brzy se ukáže, že nejde o náhodu, když se z lesa vynoří celá skupina ozbrojenců, která policejnímu kordonu řádně sníží počet členů. Policisté musí zahájit ústup a vydají se přes pole až ke skladišti počítačů ve štrasburské industriální zóně. Tam však už nějakou chvíli nakládá svůj lup skupina nic netušících mladých zlodějů. Když se objeví policie zpanikaří a za chvíli vyvstane další problém, když halu obklíčí komando žoldáků žádajících Nexhepa.

Vosí hnízdo je svižný akční thriller s pečlivě budovanou atmosférou, který v sobě umně kombinuje to nejlepší z obou žánrů. Trailer je k vidění zde.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist