Riziko (2000)

Riziko (2000)

Riziko

Boiler Room, USA 2000, režie a scénář: Ben Younger, kamera: Enrique Chediak, hudba: The Angel, střih: Chris Peppe, hrají: Giovanni Ribisi, Vin Diesel, Nia Long, Ben Affleck, Tom Everest Scott, Ron Rifkin

1.85:1, 119 minut, 35 mm, barevný

Film:

Vítejte v naší firmě JT Marlin, přátelé a pokud se ptáte, co děláme, tak do toho vám nic není! Do 3 let si u nás vyděláte 1 milion dolarů a prachy nesmrdí, nebo snad ano? Tohle jsou klíče od mého luxusního fára, tohle je fotografie nejdražší prostitutky ve městě a to je můj pes. Mám přátele? Ne, přátelé mě nezajímají. Mám prachy a jestli je chcete, máte je mít. Jestli ne, tak se seberte a okamžitě vypadněte! Chceme od vás maximální pracovní nasazení, žádné odmlouvání a všechno vás naučíme. Jestli máte ekonomické vzdělání, tak okamžitě vypadněte a najděte si jinou práci, hovada! Tohle je svět nás predátorů a zákazníci čekají.

Jmenuji se Seth Davis, je mi 19 let a vypadám jako Giovanni Ribisi. Právě jsem se vykašlal na školu a doma jsem to samozřejmě neřek. Nemám se bez nich vůbec špatně, protože mám vlastní malé ilegální casino. Ale obírat studenty už mě nebaví a v životě bych chtěl něco víc. Díky svému zákazníkovi jsem se ocitl na pohovoru JT Marlin a jak jste si přečetli, udělalo to na mě docela dojem. První dny byly super, ale čím víc jsem zjišťoval, jak tenhle byznys funguje, tak tím víc jsem chtěl pryč.

Riziko (2000)

Riziko je autorský celovečerní debut tehdy 29 letého nezávislého filmaře Bena Youngera, který pro svůj chytrý scénář, psaný přes 2 roky, získal skutečně slušnou plejádu hvězd v době, kdy ještě zdaleka tak nezářily. Vycházel ze skutečného příběhu, který samozřejmě umělecky fabuloval, ale podstatu nechal stejnou. Šel dokonce tak daleko, že se v jedné z těchto podvodných společností nechal na chvíli zaměstnat. Vzory, které při psaní měl, do filmu zaznamenal a záměrně jim zanechal na filmovém pásu poctu, jedná se o Konkurenty a hlavně Wall Street.

Scénář stojí pochopitelně na základu nezkušeného nováčka, který odhalí špinavé praktiky a i když ani on není žádný svatoušek, rozhodně ho to nenechá klidným. Film však nad schematičnost povyšují skvěle napsané dialogy a především několik zásadních scén. Scéna pohovoru do JT Marlin, kterou jsem parafrázoval v úvodu, již stihla v určitých kruzích zkultovnět a patří mezi nejlepší herecké zářezy do pažby Bena Afflecka. Giovanni Ribisi zde podává soustředěný výkon, ale pokud má v tomto filmu někdo charisma na rozdávání je to Vin Diesel v roli zkušeného kolegy, který zde potvrzuje, že zdaleka ke své kariéře nepotřebuje jen tuningové auto. Zvláštní uznání si ale zaslouží Ron Rifkin v roli poněkud drsného otce hlavního hrdiny, který je pravým opakem Martina Sheena ve Wall Street.

Riziko (2000)

Film má potřebné tempo a i přes delší dialogy neztrácí švih. Řada scén nezapře videoklipový původ režiséra, zejména pasáž jízdy autem Giovanni Ribisiho, kdy střihač nasazuje tempo střihu na úder bicích v hip hopové písni. Vytknout by se mu daly některé logické lapsy, které ale nejsou až tak podpásové a romantická linie, která je tam asi tak stejně podstatná jako ve Wall Street, tedy jenom díky tomu, že bylo potřebu k těm predátorům v oblecích dosadit krásnou ženu. Na druhou stranu už od graficky pozměněného loga společnosti New Line Cinema, kde se standardní filmové políčko mění v portréty amerických prezidentů na bankovkách je jasné, že tento film někdo opravdu pečlivě naplánoval.

Film si vzhledem k nízkým nákladům na sebe velmi slušně vydělal. Ben Younger poté mohl natočit svůj další autorský film Prime s Meryl Streep a Umou Thurman a jelikož je vášnivý automobilový závodník sbírá materiály na film z tohoto prostředí. Pokud jste Riziko neviděli, tak vřele doporučujeme.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist