Vítěz: Miloš Forman

Miloš Forman

Miloš Forman

Proč vítěz? Miloš Forman jednou řekl:,,Udělal jsem všechno pro to, abych vyhrál.“ Tak proto. Dnešní profil věnujeme režisérovi, který v našem tematickém číslu zaměřeném na peníze a úspěch jednoduše nesmí chybět. Mezi celosvětově všeobecně nejuznávanějšími filmy všech dob figurují hned 2 jeho fantastické filmy Amadeus a Přelet nad kukaččím hnízdem, za které navíc dostal Oskara. Těch dobrých filmů je ale pochopitelně mnohem víc.

Je vždycky poněkud ošemetné začínat článek na určité téma omluvou. V tomto případě, ale opravdu není zbytí. Miloš Forman je u celosvětového publika nejznámější český režisér. Nic na tom nemění skutečnost, že má americké občanství ani to, že většinu filmů točil v zahraničí. A i z toho důvodu je jasné, že na tento profil budete klást vysoké informační nároky. Zřejmě po přečtení tohoto článku zatoužíte po dalších informacích a proto Vás na ně navedu hned na začátku.

Miloš Forman

Předně je přímo vynikající autorizovaná biografie Co já vím?, která vyšla hned dvakrát a je stále k mání minimálně v antikvariátech. Moc hezky udělaný koprodukční dokument byl také biografický snímek Miloslava Šmídmajera Co tě nezabije, to tě posílí (mapující zvláště osobní život), který běžel už jak v tuzemských kinech, tak v televizní distribuci. A na obrazovkách televize běžel i 10 let starý, ale velmi zdařily, americký cyklus Režiséři (Directors), kde byla jedna z hodinových epizod věnována Miloši Formanovi (mapující zvláště profesní život), který ve snímku také účinkuje.

Formanovi první kroky jsou úzce spojeny s Laternou magikou a zvláště s režisérem Alfrédem Radokem a pochopitelně se Semaforem, kde byla příležitost k řadě experimentů.

Miloš Forman

Formanovým hraným celovečerním debutem je tak snímek Černý Petr o šestnáctiletém učňovi, který nastoupí do samoobsluhy a nejprve má za úkol hlídat zloděje. To se mu příliš nedaří. Práce ho neuspokojuje, doma má vyloženě peklo. Otec ho neustále poučuje a všichni spí v jedné posteli. Snaží se navázat kontakt s děvčaty, ale ani to se mu příliš nedaří.

Černý Petr sice v trezoru nebyl, pokud se nepletu, ale často se také nehrál. Můj otec film upřímně nesnáší a odmalička mi vštěpoval do hlavy:,,Chlapče, až uvidíš Černého Petra, tak pochopíš proč Forman emigroval.“ Film jsem viděl až v pozdějším věku a musím říct, že mě film nezklamal. Forman už ve svém debutu projevuje svůj autorský rukopis – kombinace neuvěřitelné trapnosti s drsnou realitou. Jsem si ale jistý, že ten film už určitě vidět znovu nechci.

Miloš Forman

Velkým úspěchem se pro Miloše Formana stal jeho film Lásky jedné plavovlásky (1965), který patří mezi ,,povinné filmy“ na většině filmových škol. Plavovlasá Andula (Hana Brejchová) žije na internátu a ráda by nějakého kluka, do kterého by se mohla romanticky zamilovat. Její přítel Tonda jí sice koupil prstýnek, ale tím správným rozhodně není. Společně s ostatními dívkami pracuje ve velkém průmyslovém závodě, který zaměstnává na dva tisíce žen. Zřejmě i proto je v malém městečku naprostý nedostatek mužů. Nepomůže ani nově zřízená vojenská posádka, zvláště protože v ní slouží postarší záložníci. Ti by sice mladé dívky chtěli, ale oni je ne a vzniká z toho řada příšerně trapných momentů. Andula má však štěstí. Seznámí se s mladým klavíristou Mildou z hrající kapely a stráví s ním noc. Chlapec se vrátí do Prahy a jednu sobotu se Andula za ním rozjede.

Lásky jedné plavovlásky nejsou ,,hezkým“ českým filmem. Námět je sám o sobě nesmírně krutý a ani jeho sledování není žádným velkým potěšením. Film však umně míchá prvky sociálního dramatu s absurdní komedií a to je důvod proč funguje tak dobře i po letech. Forman ve filmu inscenuje řadu složitě koncipovaných záběrů, které ze snímku zvláště v druhé části činí velmi zajímavé dílo nejen po obsahové stránce. Film uspěl na Oskarech, kde získal nominaci a byl v oficiální soutěži na MFF v Benátkách.

Pages: 1 2 3 4 5

Přidat komentář

TOPlist