Wall Street (1987)

Wall Street (1987)

Wall Street

USA 1987, Wall Street, režie: Oliver Stone, scénář: Stanley Weiser a Oliver Stone, hudba: Stewart Copeland, kamera: Robert Richardson, střih: Claire Simpson, hrají: Charlie Sheen, Michael Douglas, Daryl Hannah, Martin Sheen, Hal Halbrook, James Karen, John C. McGinley, Terence Stamp, James Spader, Sean Young a další…

formát: 1.85:1, 35 mm, barevný, délka: 126 minut, (2007 – na bonusu DVD vydány nepoužité scény)

Oskar za nejlepší mužský herecký výkon (Michael Douglas)

Film:

Bud Fox (Charlie Sheen) se stane makléřem na Wall Streetu. Splácí půjčku za vzdělání, žije sledováním indexů a vše věnuje tomu, aby jednou udělal velkou ránu. V tom by mu mohl pomoci Gordon Gekko (Michael Douglas) liška podšitá, obchodník všemi mastmi mazaný a tvář titulních stran všech hospodářských magazínů v zemi. Jenže i Gekko je člověk a matka ho jednou porodila a tak se na jeho narozeniny neodbytný Bud vetře do jeho kanceláře a zkusí štěstí.

Wall Street (1987)

Zneužije důvěrnou informaci a vydělá Gekkovi slušné peníze a Gekko mu ukáže ,,velký svět“ – luxusní prostitutky, nejdražší restaurace, členství v prestižních klubech, ale hlavně svět peněz. Jenže příliš brzy se provalí, že Bud informaci získal náhodou a Gekko mu dá poslední šanci. Zjistit nelegálně informace od jednoho britského obchodníka. Bud se osvědčí, ale to je teprve začátek. Hamižnost je sice dobrá, ale FBI není o moc horší.

Oliver Stone přesně pojmenovává problémy systému, který naprosto přirozeně díky lidem čas od času kolabuje a jehož jsme součástí, i když si někdy myslíme, že to tak horké není. Koncem 80. let se do kinematografie dostal hned v několika filmech neuvěřitelný strach z toho, jak spekulanti zlikvidují Ameriku. Norman Jewison natočil Peníze těch druhých s Danny De Vitem a Gregory Peckem, kdy malý skrček De Vito koupí upadající drátovnu, chystá se propustit tisíce zaměstnanců a na spekulacích s různými částmi mateřského koncernu vydělá balík. Stejné téma se objevilo i v Pretty Woman, kde prošedivělý finančník (původně to měl být Al Pacino) nezlikviduje spekulacemi velkou firmu jenom díky lásce k dobrosrdečné prostitutce (původně to měla být Michele Pfeiffer).

Wall Street (1987)

Jediný film, který to však natvrdo a bez skrupulí ukázal byl právě Wall Street a jeho tvůrci šli dokonce tak daleko, že lidé znalí byznysu v postavě Sira Larry Wildmana (Terence Stamp) poznali skutečnou osobu, stejně jako v Gordonu Gekkovi, jehož předobraz dostal ještě toho roku zaplatit pokutu 100 milionů dolarů za nezákonné obchody. Mimochodem jeho poslední projev na veřejnost zněl takto:,,Hamižnost je v pořádku, mimochodem. Chci, aby jste to věděli. Myslím, že hamižnost je zdravá. Můžete být hamižní a pořád se budete cítit v pohodě.“ Proti bezcharakternímu obchodování pak postavil správnou postavu otce Buda Foxe, který klade místo materiálního úspěchu na nejvyšší žebříček hodnot čestné jednání.

Stone něco o financích věděl, ale scénář psal Stanley Weiser, bývalý Stoneův spolužák, který byl v tomto ohledu nepopsaným listem. Společně proto chodili na schůzky s makléři a tahali z nich rozumy. Jejich rešerše jim zabraly sice dobré 3 týdny, ale vyplatilo se. Stone pro kterého bylo Wall Street osobní téma, i díky otci, který tam přišel v zaměstnání o peníze a iluze, vedlo k tomu, že postavu dobrosrdečného Hala Halbrooka pojmenoval podle svého otce, který mu posloužil jako vzor pro celou postavu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist