Berlinale se blíží

Nezávislé Margin Call bude ozdobou Sundance

Berlinale se blíží

Kdo nebyl v únoru v Berlíně, neví co to znamená zima. A vím o čem mluvím, protože jsem jí tam touto dobou už párkrát zažil. Nicméně na Postdamer Platzu se můžete schovat pod skleněnou kopulí, popřípadě v nějakém příjemném kině se sklenkou dobrého vína nebo něčeho tvrdšího. Počítejte s tím, že to něco stojí, ale ten zážitek je neúměrně vyšší. Festival zahajuje již 10. února, takže se podívejme, co nabídne ve své hlavní soutěži.

Filmy, které na festivalu vyhrávají jsou spíše sentimentální, zabývají se tématikou lidských práv, imigrantů a často jsou sociálními dramaty. Bylo to tak odjakživa a festivaly svůj výběr zpravidla nemění. Poslední dobou na festivalu vyhrávají především turecké produkce a jsou hojně zastoupeny i letos.

Snímek Turínský kůň (A torinói ló) je koprodukcí Maďarska, Francie, Švýcarska a Německa. Podle synopse nesmírně brutální snímek začínající brutální scénou s utýraným koněm se zaměřuje na osobnost Friedricha Nietzscheho. Režíruje známý maďarský režisér Béla Tarr.

Bizim Büyük Çaresizligimiz je Turecko-Německo-Holandský snímek. Silné emocionální drama má v centru děje dvojici přátel Endera a Cetina, kterým je kolem 30 let. Po mnoha letech se vrací do Ankary a kontaktují svého nejlepšího přítele, který způsobí dopravní nehodu, při které zemřou oba jeho rodiče a sám je zraněný. Ten je požádá, aby si vzali s sebou zpátky do Německa jeho sestru, z které tak učinil sirotka. Oba zpočátku protestují, ale nakonec mu vyhoví. Je celkem pochopitelné, že i přes první neshody se do ní oba zamilují.

Cave Of Forgotten Dreams je novinkový a velmi očekávaný snímek Wernera Herzoga, který se vydal se svým dokumentárním štábem do jeskyně s nejstaršími lidskými malbami na jihu Francie. Obávám se, že představení jsou již vyprodána, i když to ještě není na webu festivalu.

Berlín má rád své hvězdy a Ralpha Fiennese obzvlášť. Do soutěže se tak dostal hercův režijní počin Coriolanus. Pokud Vám to něco říká, tak vězte, že je to pochopitelně Shakespearovská adaptace přenesená do současnosti.

Film El Premio je Mexicko-Polsko-Německou koprodukcí režisérky Pauly Markowitsch. Artový snímek je autobiografií režisérky o jejím dětství, který je plný sebezpytných otázek. Film trvá 115 minut.

Jodaeiye Nader az Simin je íránský snímek režiséra Asghara Farghadiho, který pojednává o zoufalé snaze jedné rodiny emigrovat ze země. V cestě jim stojí řada překážek, včetně dědy stiženého Alzheimerem. Jenže z minulosti se vynořují hrozivé vzpomínky. Slibně vypadající drama bude obsahovat jistě velmi vypjaté scény.

A téma Blízkého východu nabízí i Izraelsko- Britské drama Odem Jonathana Sagalla. Snímek pojednává o ženě Laře, původem z Palestiny, která žije v Londýně 90. let. Námětem filmu je život v muslimské komunitě.

V oficiální soutěži se zpravidla objeví i nějaký animovaný snímek. Francie má svého zástupce ve snímku Les contes de la nuit, který oslavuje dětskou fantazii a prostředí starého kina.

V soutěži se objeví také námi avizovaný Margin Call, který má už 3 z 5 představení vyprodána.

A ještě jednou Írán se snímkem Offside Jafara Panahiho.

I když se do Berlína nedostanete, nesmutněte, protože v Karlových Varech všechny zásadní filmy jistě uvidíte!

Přidat komentář

TOPlist