DINO De Laurentiis

DINO De Laurentiis

DINO De Laurentiis

Před 6 lety jsem jel pomáhat svému otci s fotografováním do jeho knihy na hrad Kost. Táta mi řekl, že se tam něco natáčí a jsou tam postavené nějaké úžasné kulisy. Když jsme dorazili na místo, tak jsme si šli prohlédnout všechny postavené dekorace ve filmu. ,,A kdo tu točí?,“ zeptal jsem se. ,,To ti asi nic neřekne, nějaký Dino De Laurentiis.“

Držitel 2 Oskarů za filmy Silnice a Cabiriiny noci Federica Felliniho a bezpočtu dalších ocenění pomáhal objevit takové filmové veličiny jako Ingmar Bergmann, David Lynch, David Cronenberg nebo Sam Raimi. Točili však u něj i Sydney Pollack, Jonathan Mostow, Michael Mann, Roger Vadim, John Guillermin nebo Miloš Forman. Dino de Laurentiis svou práci miloval. Kastelán mi řekl, že když mu Laurentiis předával peníze za pronájem neskrýval dojetí. Když jsem slyšel kolik peněz to bylo, pochopil jsem proč :-)

Dino De Laurentiis se narodil 8. srpna 1919 v Torre Annunziata, Campania v Itálii a když v 17 letech odešel z domova věděl, že chce k filmu. Přijímal často i neplacené práce, hrál v komparsu, dělal osvětlovače a výsledek přišel vzápětí. Svůj první film produkoval ve 20 letech.

S podnikáním začal hned po 2. světové válce, kdy sloužil u italské armády. V roce 1947 založil Dino De Laurentiis Studio a své první úspěchy si vysloužil angažováním slavných amerických herců do rozsáhlých koprodukcí. Laurentiis společně s Carlo Pontim a dalšími využil potenciál, které nabízely filmové zakázky. S Pontim měli spoustu projektů společných. Zajišťoval převážně servis zahraničním produkcím, zejména tzv. ,,sandálovým velkofilmům“, jejichž úspěchy mu umožnily věnovat se i domácí tvorbě.

Silnice (1954)

Prvním skutečným mezinárodním úspěchem s jeho jménem byla celkem komorní Felinniho Silnice, které jsme se již věnovali v rubrice Retro a legendy.

Laurentiis si ovšem zamiloval především mamutí produkce a evidentně byl pyšný i na své jméno, jinak by si asi nezaložil společnost s názvem Dinocitta Studio. Jenže v 50. letech se filmový průmysl začal hlouběji propadat do krize a některé jeho snímky skončily totálním fiaskem. Během této éry produkoval Odyssea s Kirkem Douglasem a svou první ženou Silvanou Mangano, Římanku s Ginou Lollobrigidou, Atillu s Anthony Quinnem, Vojnu a mír s Audrey Hepburn nebo Cabiriiny noci Federica Felliniho.

Titán filmové režie John Huston

Ohromným přehmatem byla naprosto gigantická produkce Bible Johna Hustona, o které jsme se zmiňovali v režisérově profilu. Téměř 3 hodinový velkofilm, který by odpovídal dnešním 200 milionům dolarů pokrývá pasáže ze Starého zákona – Adama a Evu, potopu a příběh Abrahama a Izáka. John Huston ve filmu navíc ztvárnil dvojroli Boha a Noea.

V 70. letech se přestěhoval do USA a založil si studia ve Wilmingtonu v Severní Karolíně s názvem DEG Studio. Jenže i to brzy přivedl ke krachu. Pochopil, že se bude muset angažovat v Hollywoodu, ale tam ho to nikdy nelákalo. Celý svůj život, tak pendloval zejména mezi zakázkami pro Hollywoodská studia a svou rodnou domovinou.

Nejslavnější světoví filmoví megalomani

Dino De Laurentiis se nikdy nebál žádné výzvy. Se Sergejem Bondarčukem natáčel v Rusku Waterloo, který jsme popisovali podrobněji v článku Nejslavnější světoví megalomani.

Serpico (1973)

Výrazný úspěch slavil jako výkonný producent u filmu Serpico (1973).

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist