Doktor Živago (1965)

Doktor Živago (1965)

Doktor Živago

Doctor Zhivago, USA/Itálie 1965, režie: David Lean, scénář: Robert Bolt podle románu Borise Pasternaka, hudba: Maurice Jarre, kamera: Freddie Young, střih: Norman Savage, hrají: Omar Sharif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Rod Steiger, Alec Guiness, Klaus Kinski,

délka: 197 minut, formát: 2.20:1 (70 mm), 2.35:1 (35 mm), barevný

Oskar za scénář, kameru, kostýmy, výpravu a hudbu, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herec ve vedlejší roli, střih a zvuk, nominace na Zlatou palmu na MFF v Cannes, Grammy za nejlepší soundtrack,

Film:

Jurij Živago (Omar Sharif) je lékař z dobře situované rodiny, jehož zálibou je poezie. Ožení se s láskou z dětství Táňou (Geraldine Chaplin) a poté odchází do války. Během války se seznámí s mladou a krásnou Larou (Julie Christie), která je provdaná za prominentního revolucionáře.

Doktor Živago (1965)

Po revoluci Živagova rodina strádá materiálními statky a on sám je donucen pracovat jako vojenský lékař pro bolševický oddíl v občanské válce. Živago bude muset najít svou rodinu, uprchnout a zabojovat o svou životní lásku Laru.

22. prosince 1965 představil režisér David Lean v New Yorku svůj velkofilm podle románu Borise Pasternaka Doktor Živago. Tříhodinový velkofilm okamžitě po uvedení získává status mistrovského díla.

Překrásný film okamžitě dojímá davy po celém světě a v Rusku je stejně jako kniha okamžitě zakázán. Výjevy ve filmu jako útok kozáků na skupinu odpůrců nebo nekonečná cesta vlakem ruskou krajinou před setkáním s Larou na opuštěném statku jsou nádherné okamžiky patřící k tomu nejkrásnějšímu, co nabídla světová kinematografie.

Doktor Živago (1965)

Přestože je Doktor Živago romantický příběh patří mezi ty vůbec nejpochmurnější a do sladkobolné červené knihovny má neuvěřitelně daleko. Mimořádně působivé je mezinárodní obsazení a ústřední dvojice Omar Sharif, který je původem Egypťan a Julie Christie, jenž je Angličanka narozená v Indii, nepůsobí ve svých rolích nepatřičně a jejich vzájemné jiskření je nepřehlédnutelné. Film produkoval titán filmové produkce Ital Carlo Ponti, který naléhal na Leana, ať obsadí do titulní role jeho manželku Sophii Loren. Lean však producentovi dokázal oponovat s tím, že ona je na roli příliš vysoká. Omar Sharif také nebyl první volbou.

Lean chtěl do titulní role Petera O´Toolea, který mu jemně odpověděl, že se musel snad zbláznit a do pekla s ním po Lawrencovi z Arábie znovu nepůjde. Ti dva se až do smrti neudobřili. Scénáře Živaga s podtrhanou titulní rolí putovaly do schránek Maxi von Sydowovi a Dirku Bogardovi, ale Lean se nakonec sám rozhodl pro Omara Sharifa, který chtěl původně hrát jen roli Pavla Antipova a ani jednomu nakonec nabídku neučinil.

Velký boj se strhl o důležitou epizodní roli Viktora Komarovskyho. O roli projevil iniciativně zájem velký oblíbenec Davida Leana Marlon Brando, který měl hrát Lawrence z Arábie a Lean mu pravidelně posílal nabídky na hlavní role ve svých filmech. Skutečná nabídka však padla slavnému Jamesi Masonovi, který roli přijal. Po domluvě však projekt opustil v preprodukci, protože byl z castingu zdaleka největší hvězda a zastínil by tak hlavního představitele.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist