Fimfárum do třetice všeho dobrého (2011)

Jak se natáčelo Fimfárum do třetice všeho dobrého

Fimfárum do třetice všeho dobrého

ČR 2011, režie: Kristina Dufková, Vlasta Pospíšilová, David Súkup, scénář: Jiří Kubíček, Martin Vandas, výtvarno: Denisa Grimmová Abrhámová, Petr Poš a Patricie Ortiz Martinéz, animátoři: David Filcík, Alfons Mensdorff-Pouilly, Pavel Pachta, Lenka Křížová, David Súkup, hudba: Karel Holas (Čechomor), Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák, Vladimír Merta, kamera: Hubert Hesoun, Zdeněk Pospíšil, hrají: Jan Werich, Jiří Macháček, Miroslav Krobot

délka: 75 minut, Promítací formát 35 mm/DCP-2K 3D /, více info v rubrice Technika a film zde

Film:

V pohádce Jak obři na Šumavě vyhynuli se štáb filmového týdeníku vypraví do šumavských hvozdů odhalit pravdu o tom, zda tam opravdu žijí nebo nežijí obři, hrající pradávnou hru „na většího“. V pohádce O kloboučku s pérkem sojčím má Král tři syny, zavolá si ale pouze dva, neboť syna Honzu nikdo nebere vážně. Vysoko v horách si zapomněl klobouček se sojčím pérkem a teď se mu po něm ve stáří zastesklo.

Cesty do hor jsou však složité a je otázkou, zda dojede Rychlomilův Bugasseratti nebo Bull-Bagr Speciál královského syna Siloslava. Nebo že by přeci jen moped třetího Honzy? A může se královský syn stát absolutním mistrem světa všech závodů a všech kategorií? Nejdelší pohádka Rozum a Štěstí řeší kardinální otázku, zda se dá žít bez Rozumu nebo bez Štěstí. Když pak spolu pan Rozum a pánisko Štěstí uzavřou sázku, rozhodnutí o jejich nepostradatelnosti má potvrdit hloupý pasák prasat Luděk.

O prvním regulérním stereoskopickém filmu Fimfárum do třetice všeho dobrého jsme na Realfilmu již několikrát psali a to jak v aktualitách (zde a zde), tak v rozsáhlém článku v rubrice Technika a film. A jak tedy nakonec dopadl výsledný film?

Dopadl výborně. Na snímku jsme byli s kolegou Danem Adamem a i když jsme viděli ve 3D jen první část, protože tvůrci ještě na poslední chvíli přepočítávali ohromné množství dat kvůli poslední pohádce, tak celkový výsledek i z ,,plochého 2D“ nebyl vůbec špatný.

Jak se natáčelo Fimfárum do třetice všeho dobrého

První pohádka Jak obři na Šumavě vyhynuli je ovšem ve 3D nesrovnatelně lepší pokoukání než ve 2D a přiznám se, že se mi mnohem víc líbil skutečně až na druhé shlédnutí, protože je toho v něm prostě nějak moc. Forma prvního příběhu koresponduje se starými filmovými týdeníky 50. let (s hlasem Miroslava Krobota) a přestože má chytrý a propracovaný scénář zůstane podle mého pro dětského diváka nepochopitelná. Jestliže kolegové novináři ponejvíce reagovali na to, že hlavní postavy v této krátké pohádce kouří, pijí pivo a pak se porvou a není to příliš vhodné pro děti, tak tvůrci reagovali, že pohádka je výchovná právě v tom, že děti uvidí, kam takové jednání vede. Na druhou stranu právě cigaretový kouř ve 3D vytváří skutečně moc pěkné výjevy a celá animace je velmi příjemná a hravá.

Jak se natáčelo Fimfárum do třetice všeho dobrého

O kloboučku s pérem sojčím je hnedle o něčem jiném. To je pohádka, kterou děti rozhodně ocení, protože nabízí veselý příběh i uvolněné zpracování a její animace ve mně párkrát vyvolala upřímný smích. Werichův moudrý humor v ní vynikne ze všech pohádek asi úplně nejvíc, obsahuje řadu chytře vymyšlených gagů a má solidní spád. Humornou vložkou byla kombinace archivních automobilových závodů s nepříliš vzhlednou loutkou prince a právě tento kontrast byl velmi vtipný.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist