Hezké vstávání (2010)

Hezké vstávání (2010)

Hezké vstávání

Morning Glory, USA 2010, režie: Roger Michell, scénář: Aline Brosh McKenna, kamera: Alwin H. Kuchler, hudba: David Arnold, střih: Daniel Farrell, Nick Moore, Steven Weisberg, hrají: Rachel McAdams, Harrison Ford, Diane Keaton, Jeff Goldblum, Patrick Wilson, John Pankow

107 minut, 2.35:1, 35 mm, D-Cinema, barevný

Film:

Becky Fuller (Rachel McAdams) je mladá, krásná, ambiciózní a právě dostala padáka. Její matka jí jednoho rána u kávy řekne:,,Když ti bylo 12 a chtěla jsi být producentkou bylo to zábavné, když ti bylo 17 znělo to jako výzva, ale v 28 být bez práce je ubohost.“ Becky novou práci potřebuje a to nejen kvůli matce, ale především kvůli sobě. Proto je nadšená telefonem Jerryho Barnese (Jeff Goldblum), který jí pozve na pohovor, jehož podstatu vidíte už v traileru.

Hezké vstávání (2010)

Becky dostane šanci zachránit zoufale neúspěšnou a nudnou ranní televizní show jménem Daybreak – Rozbřesk (obdoba Snídaně s Novou), která je všem v branži pro smích. Becky má řadu nápadů, co vylepšit, jenže spolupracovníci jsou mimoňové a úplně nejhorší jsou trapní moderátoři, kteří si myslí, že jsou hvězdy. Zatímco obstarožní nánu Colleen Peck (Diane Keaton) si ponechá v týmu, jejího kolegu narcise okamžitě vyrazí a na jeho místo se rozhodne oslovit legendu mezi americkými žurnalisty Mikea Pomeroye (Harrison Ford), aby nastoupil do stagnující show.

Mike je nesympatický a nafoukaný potížista, ale kvůli smlouvě, kterou má podepsanou s televizní společností, nemůže ambiciózní fiflenu poslat kamsi, a tak jí z moderátorského křesla znepříjemňuje život, jak se dá. Colleen s Mikem se nenávidí a dávají to najevo i v televizních přenosech a diváky to brzy přestane bavit. Navíc téměř přehlíží, že její kolega Adam (Patrick Wilson) po ní neustále hází očkem. Becky bude muset zachránit show a najít si konečně přítele.

Hezké vstávání (2010)

Scenáristka Aline Brosh McKenna použila znovu úspěšný model ze své veleúspěšné komedie Ďábel nosí Pradu, ale nebylo by spravedlivé říci, že se opakuje. Hezké vstávání je totiž klasickým hollywoodským filmem, který milujeme už celá desetiletí a to z jednoho prostého důvodu, ještě nikdo ho nikde jinde nenatočil lépe. A to platí i pro velmi příjemnou komedii Hezké vstávání, u které jsem se bavil rozhodně víc než právě u filmu Ďábel nosí Pradu.

Pro mě okouzlující herecké obsazení, kde mi nikdo nevadil, naopak odvádí své standardně ,,limonádové party“. U této kategorie budeme těžko hodnotit nějaké smysluplné herecké výkony, protože takto se v reálném životě jednoduše nikdo nechová, ale dívat se na morouse Harrisona Forda, který používá v grimasách Indiana Jonese je zkrátka vtipné i v situacích, kdy chybí vtip v replikách. Objektivní potíží pro diváka nastane, je-li mu některý z herců nesympatický, ale upřímně, přeci si nebudu kupovat lístek na film s hercem, který mi vadí, že?

Hezké vstávání (2010)

Při sledování filmu si nelze nevzpomenout na Podnikavou dívku Mikea Nicholse, ale je přeci jenom rok 2011 a emancipace ve filmu se naštěstí od 80. let docela změnila. Romantická linie ve filmu nechybí, ale Hezké vstávání je především o souboji charakterů než o lásce. Dojde na spoustu povedených dvojsmyslných vtipů, situačních gagů, ale i nějaké ty poctivé dramatické momenty.

Film natočil režisér Roger Michel (Notting Hill, Ironie osudu) a pod produkční křídla ho vzal J. J. Abrams (Star Trek), takže film pochopitelně nemá žádné řemeslné vady.

Hezké vstávání je přesně ten druh filmu, na který si může zajít kluk s holkou do kina, stejně jako dvě kamarádky nebo matka s dcerou a každý si vněm něco najde. Nejde o žádnou převratnou záležitost v žánru, ale o solidní limonádu a já film ke shlédnutí bez žádných vytáček doporučuji ke shlédnutí.

Ondra Slanina

PS: Pokud si film oblíbíte, tak vychází současně i kniha, která byla napsána podle filmového scénáře.

Přidat komentář

TOPlist