Královna Alžběta (1998)

Královna Alžběta (1998)

Královna Alžběta

Elizabeth, režie: Shekhar Kapur, scénář: Michael Hirst, kamera: Remi Adefarasin, hudba: David Hirschfelder, střih: Jill Billcock, hrají: Cate Blanchett, Geoffrey Rush, Christopher Eccleston, Joseph Fiennes, Richard Attenborough, Fanny Ardant

formát: 1.85:1, barevný, 35mm, délka: 124 minut

Oskar za nejlepší masky, nominace na Oskara – nejlepší film, herečka v hlavní roli (Cate Blanchette), výprava, kamera, kostýmy, hudba

Film:

Anglie rok 1554. Královna Alžběta I. (Cate Blanchette) se právě stala vládkyní Anglie. Její první léta vlády jsou plné zákulisních intrik, nenaplněné lásky k Lordu Dudleymu (Joseph Fiennes) a ohromného sporu s církevními představiteli té doby. K tomu, aby se zapsala do dějin musí překonat řadu těžkých zrad, čelit krutému nepřátelství a obětovat kolikrát i to, co je jejímu srdci nejdražší. Spojenci by se dali napočítat na prstech jedné ruky, zatímco nepřátelé číhají jak na ostrově, tak v přístavech na pevnině.

Královna Alžběta (1998)

Britský příběh o královně Alžbětě natočil indický režisér Shekhar Kapur a do hlavní role obsadil vynikající Cate Blanchett. Dramatický a nesmírně emotivní příběh je natočen v temných a studených barvách. Právě technické zpracování plně koresponduje s tragickou nevyhnutelností, kterou známe z historie, a které Kapur převádí bezchybně na plátno. Film pracuje navenek s niternými emocemi a zobrazuje postavy v jejich soukromí, které se snaží uhájit. Paralely se současností nejsou pochopitelně čistě náhodné.

Velkým plusem je skutečně značná historická autenticita příběhu. Záměrné nepřesnosti v rámci dramatické fikce jsou pochopitelně v hraném filmu dovoleny, ale scenárista s nimi pracuje jen velmi zřídka.

Královna Alžběta (1998)

Co je ovšem hodno obdivu je naprostá preciznost výroby. Úžasné historické kostýmy, nádherně postavené scény, fantastické masky a skutečně brilantní kamera. Kapur inscenuje např. sekvenci korunování královny podle dobové rytiny, která měla symbolizovat její panenskou čistotu. Celkové ladění snímku mě uchvátilo okamžitě při prvním shlédnutí v době premiéry filmu. Scéna, která mi utkvěla v paměti je fantasticky zinscenovaná sekvence s upálením na hranici. Obrazová barevnost se naprosto vymyká evropské produkci a nezapře indické kořeny režiséra. Právě v tom vidím hlavní přínos tohoto snímku v kategorii historických velkofilmů.

Po herecké stránce ve filmu zaujme především soustředěný a strhující výkon Cate Blanchett, která byla do té doby prakticky neznámá. Tvůrci si jí vyhlédli na inscenaci v australském Sydney, kde tvůrce přesvědčila o tom, že náročný part herecky zvládne. Původně však byla role psána pro Nicole Kidman. Její entrée na světovou scénu bylo impozantní. Ve vedlejších rolích zaujme také loajální sir Francis Walsingham v podání Geoffrey Rushe a v epizodní roli se objeví i nestárnoucí diva Fanny Ardandt, pro kterou scenárista vymyslel opravdu výživné scény.

Královna Alžběta (1998)

Královna Alžběta se objevila v kinech současně s projektem bratří Weinsteinů Zamilovaný Shakespeare, který je podle mě o třídu horší a vyhrál jak Oskara za nejlepší film, tak Oskara získala i Gwyneth Paltrow za hlavní roli.

Film vznikl kompletně v britské produkci za 25 milionů dolarů a celosvětově vydělal v kinech 82,2 milionu dolarů.

Ondra Slanina

Přidat komentář

TOPlist