Marie Antoinetta (2006)

Sofia Coppola - filmografie

Marie Antoinetta (2006)

USA/Francie/Japonsko 2006, režie a scénář: Sofia Coppola, střih: Sarah Flack, kamera: Lance Acord, hrají: Kirsten Dunst, Jason Schwartzmann, Judy Davis, Rip Torn, Rose Byrne, Asia Argento, Danny Huston

123 minut, 1.85:1, digitál (2K) a 35 mm, barevný

Oskar za kostýmy, MFF v Cannes – Cena Francouzského národního vzdělávacího systému, nominace na Zlatou palmu a další

Film:

Marie Antoinetta (Kirsten Dunst) je již jako teenager vyslána Marií Terezií na Francouzský dvůr, aby se provdala za dauphina Ludvíka (Jason Schwartzman), který se má stát budoucím králem.

Jiný dvůr, odmítavý a nesmělý mladík, dvorský život a intriky z její rodné země na ní vyvíjí velké tlaky, které není sto unést. Časem si ale ve svém způsobu života nalezne zalíbení stejně jako v Ludvíkovi. Jenže nešťastné politické kroky a souhra náhod způsobí v zemi ekonomický propad, který oba mladé lidi přivádějí na pranýř veřejnosti.

Filmy Sofie Coppoly by se daly charakterizovat jako melancholické snímky nezávislého ražení s citlivým vedením herců. Kirsten Dunst, která je její dvorní herečkou – hlavní role ve Smrti panen, ale původně měla hrát i ve Ztraceno v překladu – se v roli Marie Antoinetty vyloženě našla. Její přesný herecký výkon kombinovaný s ušlechtilým zevnějškem činí z její role opravdový koncert. To samé platí, ale i o vedlejších rolích.

Roli Ludvíka XV. nabídla režisérka Alainu Delonovi, který s ní šel na večeři, předal jí ohromnou kytici růží a part odmítl s tím, že pro něj není ten pravý. Velkou výhrou bylo ovšem obsazení slavné konkubíny Madame Du Bary, kterou skvěle hraje Asia Argento a upřímně si nedovedu představit, že by se role měly zhostit původně oslovené Angelina Jolie a Catherine Zeta-Jones.

Film má skvělou a věrnou výpravu, natáčelo se ve skutečném Versailles a zaujme i diváka hnidopicha přesnými historickými detaily. Z filmu o filmu je zřejmé, že ředitel Versailles je dobrý přítel s rodinou Coppolových a provází Francise Forda s jeho ženou chodbami paláce.

Sofia Coppola - filmografie

Zvláštní zmínku si musí vysloužit italská kostýmní návrhářka Milena Canone (Vlkodlak, Barry Lyndon, Mechanický pomeranč), která pro film vytvořila nádherné róby a kostýmy. Za svůj profesionální výkon byla odměněna Oskarem, což je zvláště pikantní vzhledem k tomu, že hned několik kostýmů bylo použito již z jejího filmu Aféra s náhrdelníkem, který se odehrává ve stejném historickém období a částečně se natáčel i u nás!

Marie Antoinetta však není to, čemu se říká historický film – i když je v něm vše co by tam mělo být, Sofia Coppola nabízí i svůj originální pohled na svět – používá hudbu, kterou má ráda, mazlí se s kompozicí záběrů a dává jim moderní punc. V jedné scéně nechá záměrně Kirsten Dunst chodit v drahé robě a teniskách.

Na DVD je také velmi zábavný dokument prohlídka Versailles ála MTV, kde Jason Schwartzmann prochází slavným palácem a komentuje své bydlení jako celebrity v life stylových rubrikách.

Film vznikl v Americko–Francouzsko-Japonské koprodukci a svůj rozpočet 40 milionů dolarů při uvedení v kinech nepokryl ani při celosvětových tržbách, ale slavil značné úspěchy na nosičích. Marie Antoinetta je zkrátka historický film určený i těm, kteří tento žánr moc nemusí.

Přehrát trailer

Přidat komentář

TOPlist