Opravdová kuráž (2010)

Opravdová kuráž (2010)

Opravdová kuráž

USA 2010, True Grit, Režie: Ethan Coen, Joel Coen, Scénář: Joel Coen, Ethan Coen podle novely Charlese Portise, Kamera: Roger Deakins, Hudba: Carter Burwell, Střih: Roderick Jaynes (pseudonym bratrů Coenů), Hrají: Jeff Bridges, Hailee Steinfeld, Matt Damon, Josh Brolin, Barry Pepper

formát: 2.35:1, barevný, 35mm, délka: 110 minut

Film:

Tátu Mattie Rossové (Hailee Steinfeld) zabil psanec Tom Chaney (Josh Brolin), který následně prchnul do indiánských teritorií, kam na něj světská spravedlnost dosáhne jen velmi těžko. Mattie je na svůj věk nezvykle dospělá a tvrdohlavá a navíc má jasnou představu, jak spravedlnosti pomoci. Najme si Roostera Cogburna (Jeff Bridges), legendárního U.S. Marshala, který má opravdovou kuráž. Ta se však čím dál tím více ředí v ohromném množství vypité whisky.

Opravdová kuráž (2010)

S Cogburnem se vydávají v Chaneyho stopách. Nejedou ale sami. Doprovází je upovídaný Texaský Ranger LaBoeuf (Matt Damon), který chce psance chytit za jinou spáchanou vraždu kvůli vysoké odměně.

True Grit, kritikou i čtenáři hýčkaný, román Charlese Portise byl už jednou zfilmován, v roce 1969 s Johnem Waynem v hlavní roli pod stejnojmenným názvem. Sourozenci Coenovi přesto netočili jeho remake, ale adaptaci původní předlohy, která je v Americe dodnes nesmírně populární.

Opravdová kuráž (2010)

Příběh je vyprávěný z pozice čtrnáctileté dívky a je nad slunce jasné, že klíčem k úspěchu bylo nalezení té pravé Mattie. Hailee Steinfeld se ohlásila na konkurs a kvůli autenticitě dorazila na hereckou zkoušku v rozdrbaných šatech z Armády spásy se slovy:„Jsem jako Matie. Taky vím, co chci, a dokud to nezískám, nepřestanu o to usilovat.“

Považujte mě za blázna, ale s prvními dvěma záběry jsem ten film zařadil jinam než ke Coenům. Světlo tepla rodinného krbu, až pohádková lokomotiva v úvodu snímku, následně absence toho, co vytýkám Danny Boyleovi a Darrenu Arronofskymu, tedy přílišné tlačení na pilu v množství brutality a expresivního násilí. Ve filmu násilí je, ale vyzní tak nějak jinak – Necoenovsky – a přitom to funguje. Jakoby Coenům byl za zády někdo, kdo tenhle příběh pomáhal vyprávět. Při závěrečných titulcích se má domněnka potvrdila, aniž bych to před tím věděl. Výkonným producentem byl Steven Spielberg.

Opravdová kuráž (2010)

V tomto případě to ovšem v žádném případě nebylo na škodu, protože spojení bratrů Coenů a jejich osvědčených spolupracovníků s géniem hollywoodské zábavy nese své ovoce. V Americe film vydělal už dávno přes 100 milionů dolarů a jak už víte z profilu Dana Adama, Coeni vždycky chtěli natočit velký hit.

Opravdová kuráž je skvělý film. Chytnul mě od úvodních titulků a zůstal jsem sedět až do poslední noty hudební partitury na konci projekce. Není to velkofilm, stál 38 milionů (nižší střední rozpočet studiové produkce), hraje v něm pár herců a někteří se objeví dokonce jen v pár záběrech a jejich natáčení jistě nepřesáhlo hranici pouhých několika dní. Přesto můžeme hovořit o skvělém obsazení i v epizodních rolích.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist