Hipík v mainstreamu: Joel Schumacher

Joel Schumacher

Joel Schumacher

Jsou režiséři, kteří točí malé filmy a touží po tom, aby mohli jednou natočit velkofilm. Pak jsou ale režiséři, kteří se najednou stanou režiséry velkofilmů a zjistí, že by se nejraději vrátili k malým snímkům. Joel Schumacher je vynikající režisér, pohodář a je si sám příliš dobře vědom, že se mu sem tam něco nepovedlo. Dnešní profil budeme věnovat režisérovi, který soutěžil o Zlatou palmu v Cannes i Zlatou malinu Joelu Schumacherovi.

Joel Schumacher se narodil 29. srpna 1939 v newyorském Queens a už od raného dětsví zahořel láskou k filmu. Nejprve vystudoval Parsonovu školu designu a po několika zaměstnáních v módním byznysu se mu naskytla možnost pracovat jako výtvarník filmových kostýmů. V tomto oboru působil v 70. letech. Z šestice filmů, kterým navrhoval kostýmy je zřejmě nejzajímavější bizarní sci-fi Spáč Woodyho Allena z roku 1973.

Práce ho však nikterak neoslňovala, protože toužil po vlastní režii, respektive autorském filmu. Jeho filmovým debutem byl snímek The Virginia Hill Story (1974), který natočil pro televizi. Snímek o prostitutce, která měla vztah s legendárním gangsterem Bugsy Siegelem nabídla slušné herecké výkony Dyan Cannon (3 nominace na Oskara – Nebe nezná vyvolených) a Harvey Keitela. Film si odbyl svou televizní premiéru a Schumacher se raději vrátil zpátky do ateliéru ke kostýmům.

Joel Schumacher

Schumacherovy filmové začátky byly poněkud, jak to říct slušně…natočil filmy…no, prostě se hledal. Těžko říct jakou roli v tom měly drogy a spotřebovaný alkohol, ale svým hraným filmem do kin The Incredible Shrinking Woman rozhodně do světa díru neudělal. Příběh je o ženě, která se po vypití chemikálie začne zmenšovat. V hlavní roli se objevila komička Lili Tomlin a John Landis zřejmě věděl moc dobře, proč odmítl nabídku na režii. Přestože je film podle námětu Richarda Mathesona (Já, legenda), tak se snímek skutečně příliš nepovedl a dokonce ani nevydělal.

V započaté béčkovitosti pokračoval i filmem D.C.Cab, kde do jedné z hlavních rolí obsadil Mr.T., tedy toho černocha, kterého nakonec ve trojce Rockyho spráská jako psa Sly Stallone. Akční komedie o taxislužbě měla příšerné kritiky, ale vydělala alespoň 13 milionů dolarů a to se počítá.

Joel Schumacher

Překvapivý kvalitativní i komerční vzestup ukázala komedie Eliášův oheň, kde se v mozaikovitém příběhu o přátelství objevila celá řada vycházejících hvězd včetně Demi Moore, Emilia Esteveze nebo Andie McDowell. Billy (Rob Lowe) se bojí, že se život po škole změnil, Wendy (Mare Winningham), má jiné plány, než si vzít hodného kluka, Kevin (Andrew McCarthy) se bojí žen, Jules (Demi Moore) považuje život za nekončící mejdan, Leslie (Ally Sheedy) miluje svou práci i svého kluka, Kirby (Emilio Estevez) je romantik zápasící s realitou – ti všichni tvoří partu přátel, kteří spolu chtějí kamarádit navždycky.

Eliášův oheň ukazuje zajímavé charaktery a přitom upozorňuje na sebestřednou mladých lidí. Film se setal s překvapivým úspěchem, protože vydělal přes 36 milionů dolarů a s úspěchem se promítal i v zahraničí.

Pages: 1 2 3 4 5

Přidat komentář

TOPlist