Insomnia (2002)

Christopher Nolan - filmografie

Insomnia

režie: Christopher Nolan, scénář: Hilary Seitz podle scénáře Nikolaje Frobeniuse a Erika Skjoldbjaegra, kamera: Wally Pfister, střih: Dody Dorn, hudba: David Julyan, hrají: Al Pacino, Robin Williams, Hilary Swank, Martin Donovan, Maura Tierney

118 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Will Dormer (Al Pacino) přijíždí se svým parťákem Eckhartem (Martin Donovan) na Aljašku, aby objasnili brutální vraždu sedmnáctileté školačky. Čeká tam na ně sympatická policistka Ellie (Hillary Swank). Oba městští poldové, ale nejsou na Aljašce jenom kvůli pomoci kolegům. Byli tam na čas odklizeni kvůli vyšetřování oddělení Vnitřních záležitostí a Eckhart, který má doma rodinu, se rozhodne proti Willovi svědčit a také mu to řekne. Při pronásledování odhaleného vraha v mlze Will střelí Eckharta, který mu ještě před smrtí řekne, že ho zastřelil schválně. Vrah Walter Finch (Robin Williams) všechno slyšel a neváhá to Dormerovi říct. Na Aljašce je arktický den a Dormerovi se zvětšují kruhy pod očima přímo úměrně s očistcem, kterým prochází.

Insomnia je remake stejnojmenného norského snímku se Stelanem Skarsgardem. Zajímavá kriminálka okamžitě upoutala pozornost v Hollywoodu a začal se připravovat ve spolupráci s původními autory její americký remake. Původně oslovený režisér Jonathan Demme nabídku odmítl, stejně jako Harrison Ford, který nechtěl hrát hlavní roli Willa Dormera.

Po velkolepém úspěchu filmu Memento dostal svou šanci prorazit v hollywoodském projektu britský režisér Christopher Nolan. K dispozici měl 45 milionů dolarů od producentů George Clooneyho a Stevena Soderbergha.

Hlavní postavou Insomnie je bezesporu detektiv Dormer, ale scénář je vystavěný tak chytře, že se vždy po uplynutí třetiny filmového času změní úhel pohledu. Zatímco první třetina se plně soustřeďuje na Dormera a jeho vyšetřování na Aljašce, tak ve druhé třetině, kdy zjistíme identitu vraha, se film přesměruje do úplně jiné roviny. V poslední třetině snímku se ke slovu dostane mladá policistka, která se stane jedinou možnou katarzí pro celý snímek a na jejíž úsudek bude odkázaný jak hlavní hrdina, tak divák.

Aljaška je pak důležitým prvkem filmu, který by se dal možná i personifikovat. Recepční v hotelu řekne Dormerovi větu:,,Na Aljašce jsou jen dva typy lidí, ti co se tu narodili a ti co před něčím utíkají.“

Objektivní potíží snímku jsou logické lapsusy v kriminální zápletce – záměna pistole za revolver je skutečně nesmysl a neprošla by ani v odpolední kriminálce. Jenže Insomnia kriminálkou spíše není, protože má mnohem blíž k psychologickému thrilleru. Na obranu režiséra Christophera Nolana je třeba dodat, že není autorem scénáře a do jeho výsledné podoby zasahovat prakticky nemohl, přestože se říká, že je autorem finálního draftu scénáře, o čemž dost pochybuji.

Co ztrácí snímek na věrohodnosti zápletky, to obstarává fantastické herecké trio Al Pacino, Robin Williams a Hillary Swank. Pacino ztvárňuje svou nejednoznačnou postavu velice věrohodně. Jeho vnitřní démoni díky nemožnosti se pořádně vyspat vyplouvají na povrch v nejpůsobivějších scénách filmu. Záporná role Robina Williamse je vyloženě obsazení proti typu a herec nesklouzává k svým obvyklým manýrám. Společná scéna Pacina s Williamsem na trajektu je doslova hereckým koncertem. Hillary Swank pak i přes epizodní charakter podává zajímavý výkon, za který byla nominována na cenu britského impéria pro nejlepší herečku.

Film má strhující atmosféru nejen díky zajímavému prostředí, ale především díky hře tvůrců s divákem, kdy není úplně jasné, jestli je Dormer kladnou postavou nebo ne. Nolan inscenuje komorní psychologicky vypjaté scény se stejnou bravurou jako akční scény s nebezpečnými výkony kaskadérů – běh přes plavené klády. Insomnia je sice psychologicky hutný snímek, ale obsahuje i řadu odlehčujících černohumorných momentů a zůstává bezpečně zakotvena v kategorii filmů, u kterých vám nehrozí, že vám zaskočí popcorn.

Christopher Nolan tímto snímkem ve svých 30 letech dokázal, že zvládne režírovat velké hvězdy a ničeho se nebojí. Film celosvětově utržil v kinech přes 113 milionu dolarů a je rovněž k mání na levných diskách v trafikách. Realfilm snímek jednoznačně doporučuje ke zhlédnutí.

Trailer se vám zobrazí po kliknutí sem.

Přidat komentář

TOPlist