Králova řeč (2010)

Králova řeč (2010)

Králova řeč

Velká Británie/USA/Austrálie 2010, King´s Speech, režie: Tom Hooper, scénář: David Seidl, kamera: Danny Cohen, hudba: Alexandre Desplat, hrají: Colin Firth, Geoffrey Rush, Helena Bonham Carter, Guy Pearce, Jennifer Ehle, Derek Jacobi, Michael Gambon, Timothy Spall, Anthony Andrews

formát: 1.85:1, 35 mm, barevný, délka: 118 minut

Oskar – nejlepší film, režie, herec v hlavní roli (Colin Firth), scénář, nominace na Oskara – nejlepší výprava, kamera, herečka ve vedlejší roli (Helena Bonham Carter), herec ve vedlejší roli (Geoffrey Rush), střih, hudba, mix zvuku, kostýmy

Film:

Po smrti svého otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Británie stojí na prahu II. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce, kterého ale jen těžko vidí v koktavém králi. Králova milující manželka Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, proto domluví setkání s úspěšným, ale poněkud svérázným a excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush).

Králova řeč (2010)

Po těžkém začátku, kdy si neslučitelné charaktery dvou silných osobností jen obtížně hledají cestu jeden k druhému, se mezi oběma muži vytvoří silné pouto. Král nakonec přistoupí na neobvyklý způsob léčby a s pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla (Timothy Spall) vadu řeči překoná. Dokáže ale obstát i ve chvíli, kdy je třeba, aby v rádiu pronesl zásadní projev, který má povzbudit a inspirovat anglický národ v době, kdy to nejvíce potřebuje?

Když se bratři Weinsteinové rozhodli o rok pozdržet premiéru Královy řeči mělo to svůj zřejmý důvod. Tušili, že mají svůj oskarový trhák a ostatním filmařům z jejich stáje zůstali jen oči pro pláč. Však si vzpomeňte na nadávky, kterými je častují filmaři zodpovědní za filmy Manažeři nebo All Good Things. Jediný kdo se vyhnul absolutnímu utopení v distribuci těchto dvou nekompromisních obchodníků jsou tvůrci sociálního dramatu Blue Valentine, kteří využili skandál s nepřístupností.

Králova řeč měla své výsadní postavení v jejich distribučním plánu a jejich práce s médii je obdivuhodná. Vzpomenete si ještě, že se jeden čas skutečně počítalo s tím, že Oskary vyhraje Social Network? Mediální masírka zapracovala opět ve prospěch Weinsteinů (stejně jako v případě Anglického pacienta, Zamilovaného Shakespeara a Hanebných panchartů) a Králova řeč s přehledem vyhrála i v kategoriích, kde zůstává rozum stát.

Králova řeč (2010)

Králova řeč je tedy filmem roku podle amerických Oskarů a jakým je tedy filmem?

Tom Hooper není až tak neznámé jméno, jak zpočátku vypadalo, protože je to zkušený televizní harcovník, byť jeho tvorba k nám dosud prakticky nedorazila. Za nejlepší film nebo televizní seriál získal Zlatý globus dokonce tři roky v řadě (2007/8/9). Jeho seriál John Adams, s Paulem Giamattim a Laurou Linney, získal čtyři Zlaté glóby a třináct ocenění Emmy, což je největší počet těchto cen, jaké kdy získal program v jednom roce v americké televizní historii. Další televizní film Lord Longford získal čtyři Zlaté glóby.

Dále Hooper získal cenu Emmy za režii snímku Královna Alžběta s Helen Mirren a Jeremy Ironsem v hlavních rolích. Televizní film získal tři Zlaté glóby a devět ocenění Emmy. Stručně řečeno, začal natáčet již ve 13 letech své první pokusy! Na druhou stranu při pohledu na jeho filmografii se nelze zbavit pocitu, že si skutečně trpí na britskou královskou rodinu a bude na čase, doufejme, příště změnit téma.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Dlouho se mi nestalo, že bych si v kině, tak pospala. Slušná nuda:-)

Přidat komentář

TOPlist