Králova řeč (2010)

Králova řeč (2010)

Králova řeč je akademická konzervativní podívaná s chladným obrazem a potlačenou barevností, precizními kostýmy a vynikajícími hereckými výkony. Skutečně nezpochybňuji, že je Colin Firth skvělý herec, ale během celého filmu jsem si k jeho postavě nenašel cestu a zvuky, které vydával při hledání slov mě velmi iritovaly. Ten film totiž táhne jako těžkou káru před sebou Geoffrey Rush. Jeho terapeut Logan je totiž zdaleka nejpropracovanější postavou snímku a v okamžiku, kdy se objevuje na plátně film neskutečně ožívá ze slzavého melancholického údolí.

Veškeré další postavy jsou na velmi malé ploše, Helena Bonham Carter a Guy Pearce jsou tradičně skvělí, ale obsazení zbytku hereckého výkvětu se často naprosto míjí účinkem. Scéna smrti krále je neskutečně mimo a film ve své polovině najednou na několik dlouhých minut úplně ztratí tempo.

Králova řeč (2010)

To je ovšem jednoznačně vina scénáře, který nenabízí co hrát. Vedlejší postavy jsou jen zběžně načrtnuty, volně přichází a mizí bez jakéhokoliv dalšího vysvětlení. Pochopitelně, že se pohybujeme v žánru životopisného snímku, ale to pouze dosvědčuje, jak je tento žánr obtížný a jak těžké je k němu napsat dobrý scénář. Film stojí a padá se slovními přestřelkami Geoffrey Rushe a Colina Firtha, které jsou ovšem napsány skvěle a naštěstí jsou i dobře natočeny.

Králova řeč je zajímavý neokázalý komorní snímek s dobrými herci, nereprezentují žádné novinky ve filmové řeči či technické postupy, ale dívat se na film určitě dá. Čím menší očekávání do filmu vložíte, tím více budete na konci odměněni. RealFilm Královu řeč doporučuje ke shlédnutí.

Ondra Slanina

Pages: 1 2

1 komentář

  1. lida simandlova napsal:

    Dlouho se mi nestalo, že bych si v kině, tak pospala. Slušná nuda:-)

Přidat komentář

TOPlist