Panna nebo orel (2010)

Šarlatové písmeno jako základ komedie?

Panna nebo orel

Easy A, USA 2010, režie: Will Gluck, scénář: Bert V. Royal, hudba: Brad Segal, kamera: Michael Grady, střih: Susan Littenberg, hrají: Emma Stone, Penn Badgley, Amanda Bynes, Dan Byrd, Stanley Tucci, Thomas Haden Church, Patricia Clarkson, Malcolm McDowell

92 minut, 1.85:1, HDTV, barevný, v prodeji – 359 korun (DVD) a 629 korun (Blu Ray)

Film:

Olivia (Emma Stone) se rozhodne pomoci svému příteli, který je gay tím, že bude na večírku předstírat, že s ním přišla o panenství, což ovšem její vymydlené prudérní a často radikální katolické spolužačky berou jako největší hanbu a ostudu. Její kamarádky, které si nepamatují kolikrát ani její jméno o ní začnou prohlašovat, že je děvka a přestanou se s ní bavit.

Olivia, která vyrůstá v značně liberálním prostředí (její rodiče hrají a teď se držte! Stanley Tucci a Patricia Clarkson), se proto rozhodne reagovat na vzniklou situaci po svém. Ve škole právě probírají slavnou knihu Šarlatové písmeno a Olivia si ho doma vyrobí a připne vyzývavě na hruď. Jak se k tomu postaví téměř fašistický ředitel (Malcolm McDowell), liberální učitel literatury (Thomas Haden Church) a psychicky labilní psycholožka (Lisa Kudrow)?

Miluju komedie, ale jen ty dobré. Skvělé kritiky komedií Juda Apatowa mě nechávají chladnými, nesměju se tomu, když třináctiletí pijí alkohol, kouří trávu nebo mluví extrémně sprostě. Všechny tyto ingredience mohou film ozvláštnit, ale nelze na nich donekonečna stavět a o tom svědčí i to, že Apatowovy komedie a jeho kariéra je zaslouženě na bodu mrazu.

V jeho stínu se nám však objevil nenápadný režisérský talent Will Gluck a i přes nějaké mouchy natočil film, u kterého jsem se s chutí zasmál, přestože mi už dávno není sedmnáct. Teenagerská komedie je specifický žánr a americký film jí vděčí za mnohé. Kdyby nebyl Riskantní podnik nebyl by Tom Cruise, bez 10 důvodů proč tě nenávidím bychom těžko poznali Heathe Ledgera a Julii Stiles a podobných příkladů by se dala uvést celá řada. Otcem humorných komedií o dospívání byl předloni předčasně zesnulý John Hughes (Volný den Ferrise Buellera, Sám doma, Breakfast Club), kterému tvůrci tímto filmem natočili jednoznačnou poctu.

Panna nebo orel je z ediční hollywoodské řady na téma vezmeme klasickou knihu a přežvýkáme jí středoškolským studentům nenásilným způsobem. Když se prznil Shakespeare, tak to bylo ještě ospravedlnitelné, protože řada jeho her je přeci jenom postavena na pubertálních nebo adolescentních výrostcích, ale Šarlatové písmeno? A světe div se, ten nápad docela vyšel.

Film je zasazen do pevně sevřené scenáristické konstrukce Syda Fielda, v 25. minutě dojde na první bod obratu a film obsahuje všechny náležitosti dobrého dramatu. Vyprávění pak uvozuje hlavní postava Olivia, která svůj příběh vypráví do webové kamery a velmi mile mě překvapilo, že to nebylo samoúčelné a vygradovalo to v příjemnou pointu právě s web kamerou.

Panna nebo orel je ale především jedinečným hereckým sólem Emmy Stone (Zombieland) a film prostě musíte vidět v originále. Její specifický hlas a roztomilé šišlání je prostě nenapodobitelné. Film mě pobavil řadou skvělých hlášek. Neodpustím si tu, kdy Amanda Bynes říká Emmě Stone:,,Existuje vyšší síla, která tě bude soudit za tvoje obscénnosti.“ A Emma Stone odpoví:,,Tom Cruise?“ Každý z herců ve vedlejších rolích má však svojí scénu – Thomas Haden Church pobaví svým monologem o stupiditě statusů na facebooku, Malcolm McDowell svým monologem o státních školách, Lisa Kudrow hovory o sexu a největší prostor mají pochopitelně rodiče Stanley Tucci a Patricia Clarkson. Film má dokonce i jednu scénu, která má slušnou šanci zkultovnět (mrkněte sem).

Panna nebo orel nevyřeší světový mír ani se nezapíše do dějin kinematografie, ale pokud jste náctiletí nebo chcete prostě jen vypnout možná by Vás mohla tahle komedie docela potěšit. Mimochodem film stál 8 milionů dolarů a vydělal jen v USA 58,4 milionu a již letos půjde do kin nová komedie tohoto režiséra s Milou Kunis, Justinem Timberlakem a Emmou Stone.

Trailer si spusťte po kliknutí sem.

Přidat komentář

TOPlist