Úkryt (2002)

Úkryt (2002)

Úkryt

USA 2002, Panic Room, scénář: David Koepp, kamera: Conrad W. Hall, Darius Khondji, hudba: Howard Shore, střih: James Haygood, Angus Wall, hrají: Jodie Foster, Kristen Stewart, Forest Whitaker, Jared Leto, Dwight Yoakam a další…

formát: 2.35:1, 35mm, barevný, délka: 112 minut

Film:

Meg Altman (Jodie Foster) se rozvádí se svým bohatým mužem a s dcerou Sarou (Kristen Stewart) se stěhují do nového domu. Uvnitř domu je však zvláštní místnost, tzv.,, panic room“, kterou vybudoval předchozí majitel. Místnost je nedobytná, pancéřovaná, napojená na telefon a je z ní přes kamery vidět do celého domu. Večer však přichází do domu zloději (Forest Whitaker, Jared Leto, Dwight Yoakam), kteří Meg vyděsí a ta se do místnosti se svojí dcerou schová. Problém nastává ve chvíli, kdy lupiči sdělí, že to o co jim jde, je v té místnosti, kam se obě vyděšené ženy schovaly.

Úkryt (2002)

Úkryt je klaustrofobický thriller, který se drží thrillerového subžánru filmu, jenž se odehrává na jednom místě. Přestože se jedná o relativně velký dům, není vůbec snadné se v něm před někým schovat nebo se pokusit utíkat. Při sledování se dokonce zdá, že dům mění svou dispozici podle toho, jak se to filmařům hodí. Je to znepokojující, temné, ale pokud budete ochotni na tuto formální hříčku přistoupit budete odměněni slušným diváckým zážitkem.

Film byl připraven k produkci s Nicole Kidman a Hayden Panettiere (roztleskávačka v TV seriálu Heroes), ale 9 dní před začátkem natáčení si Nicole Kidman vymkla kotník a roli by nezvládla. Fincher se domníval, že studio projekt odpíská a spokojí se s vyplacenou pojistkou, proto byl překvapený, když dostal jedinečnou nabídku:,,Když si seženeš srovnatelnou hvězdu, tak můžeš točit.“

Úkryt (2002)

Fincher přemýšlel, kdo by roli mohl zvládnout a zavolal Jodie Foster, která měla být v porotě v Cannes, zda by si nechtěla v Úkrytu zahrát . Zvláštní na tom je to, že Foster se soudila s producenty předchozího Fincherova filmu Hra, což vedlo až k jejímu přeobsazení Seanem Pennem. Neskousla totiž, že by měla hrát Douglasovu sestru, když je o celých 18 let mladší a Douglas odmítl hrát na její návrh otce a odkázal jí do patřičných míst…tedy před zrcadlo. Fincher alespoň požádal Nicole Kidman, zda by nenamluvila hlas ženy v telefonu, s čímž s radostí souhlasila. Ve filmu tak mohla říct, aspoň že je postava Foster šílená hysterka.

Jodie Foster vydala tiskové prohlášení, že si nenechá ujít obsazení do filmu Davida Finchera a schválila výměnu své dcery na mimořádně talentovanou Kristen Stewart. Foster roli přijala, i když věděla, že bude fyzicky mimořádně náročná a jaksi zapomněla sdělit filmařům, že je těhotná. Když se to provalilo, tak producenty málem trefil šlak. Nakonec se natáčení přerušilo a film se dotáčel až po jejím porodu.

Úkryt (2002)

David Fincher se v Úkrytu drží pevně žánru, jsou v něm vidět přesné herecké výkony a po filmové stránce se mu dá jen stěží něco vytknout. O tom, že je Úkryt opět precizně promyšlený svědčí i netypické úvodní titulky, které na plátně obzvláště vyniknou. Přesná je střihová skladba, která dávkuje napětí, kamera je v neustálém pohybu a je tam také spousta zajímavých zdánlivě ,,neviditelných“ digitálních triků – vizuálně zajímavá je scéna s klíčem v zámku, která přímo cituje Alfreda Hitchcocka (Okno do dvora) nebo transfokace přes celé spodní patro, kdy máme pocit, že procházíme skrz materiál předmětů. K atmosféře i tvorbě legendárního mistra napětí Hitchcocka má ostatně film asi nejblíže. Fincher se vyžívá ve strhující vizuální formální hře a přepečlivě dávkuje napětí. Úkryt se jako většina Fincherových filmů opět odehrává především ve tmě a venku samozřejmě prší.

Scénář je dílem Davida Koeppa, kterému tak Fincher splatil službu. Koepp totiž z kolegiality a nezištně doporučil Fincherovi scénář k filmu Sedm, tehdy absolutně neznámého Andrew Kevina Walkera (ten ve filmu hraje rozespalého souseda, kterého zoufalé ženy kontaktují baterkou). Scénář k filmu Úkryt je tak moderní variací třeba i na legendární Čekej do tmy s Audrey Hepburn.

Úkryt (2002)

Film nabízí řadu překvapivých zvratů a přestože obsahuje obvyklá klišé žánru, naleznete v něm spoustu originálních, někdy až černohumorných nápadů – vysílání SOS baterkou do okna v protějším dvoře s hláškou:,,Kde ses tohle naučila?“ ,,Když jsem se dívala na Titanic“, nebo scéna s pokusem o otrávení plynem. Koepp údajně napsal scénář za pouhých 6 dní.

David Fincher natočil filmy, které jsou kritikou někdy velmi přeceněné (Social Network, Klub rváčů, Zodiac), zbytečně podceněné (Podivuhodný příběh Benjamina Buttona, Hra) a pak naprosto ignorované, což je právě Úkryt, který ale patří k přehlédnutým perlám žánru.

Ondra Slanina

PS: Ačkoliv se film odehrává na jednom místě oceníte ho zejména na velkém plátně.

Přidat komentář

TOPlist